Doba přeplňovaná je tu a BMW jde s dobou. Proto do svého roadsteru Z4 nasadí namísto šestiválce jen čtyřválec s turbem.
Pod kapotou modelu Z4 aktuálně trůnily šestiválce o objemu 2,5 a 3,0 litru, přičemž větší motor byl nabízen ve dvou výkonových variantách.
Prostřední motor, třílitr s výkonem 260 koní, nyní půjde z kola ven. Nahradí ho čtyřválec o objemu dvou litrů, řádně dopovaný turbem. Jeho výkon je vyšponován na 240 koní. Přitom by měla dle tiskových materiálů klesnout spotřeba o 20 %. Vliv na to má také nasazení osmistupňové převodovky oproti stávajícímu šestikvaltu.
Tento vůz je prozatím představen pro USA, lze však očekávat, že se ve velmi brzké době dostane i do Evropy.
Nové BMW třídy 5 je klasickým reprezentantem vyšší střední třídy. Ačkoliv na nejnovější generaci stále nahlížím pohledem, že se jedná o nedávno představenou novinku, čas neúprosně letí a od zahájení prodeje utekly už tři roky. Začíná se tedy objevovat i na sekundárním trhu mezi zánovními vozy. Jeden takový kus jsme si vybrali do dnešní recenze a to především proto, že stojí téměř stejně, jako zánovní Superb čtvrté generace.
Segment ostrých hatchbacků neboli „hot-hatchů“ mám velice rád. Jedná se o dostupné vozy s levným servisem, které řidiče baví při každé jízdě a zároveň se s nimi dá jezdit i každý den po městě. V posledních letech jsou bohužel téměř vyhynulým druhem – mluvím například o hravé Fiestě ST, precizním Hyundai I20 N, ale i o Renaultu Clio RS, Peugeotu 208 GTI či VW Polo GTI. Je nová Škoda Fabia 130 autem, které zaujalo místo po těchto legendách?