Jezdec BWM, Marco Wittmann, vyhrál dnešní nedělní závod na Zandvoortu těsně před dotírajícím Mikem Rockenfellerem na Audi.
Jezdec BMW tak získal svoje letošní první vítězství. Na podium se pak dostal ještě Loic Duval, který tím získal svůj nejlepší výsledek v DTM. Audi však zajímal také výkon René Rasta, který byl do té doby vedoucím mužem šampionátu. Rast však cíl závodu neviděl poté, co měl kontakt s Maro Engelem, při kterém poškodil svůj vůz. Do čela průběžného pořadí se tak vrátil další pilot Audi, Mattias Ekström.
Na prvních třech pozicích na roštu ale stály speciály M4 DTM. BMW byla ale také nejlehčí z trojice vozů a to hned o 10 kilo. Velmi špatný start do závodu ale předvedl Maxime Martin, kterému se podařilo odlepit z roštu až na několikátý pokus a propadl se tak na chvost pole. Vítěze kvalifikace, Augusta Farfuse, předjel Marco Wittmann vnitřkem v nájezdu do první zatáčky. To nic nemění na tom, že Brazilec o víkendu předvedl dvě moc pěkné kvalifikace, závody už měl bohužel horší… Ve zmiňované první zatáčce se jej pokusil předjet ještě Jamie Green s Audi, tomu se to ale nepovedlo.
Ještě v průběhu úvodního kola Green zkusil znovu zaútočit na Farfuse, ale byl neúspěšný i tentokrát a vyjel mimo trať. Na třetí místo se tak posunul Mike Rockenfeller. Brazilec Farfus pak zajel k brzké zastávce v boxech, a tak se Rockenfeller posunul na druhé místo. Zatímco většina pole volila dřívější zastávky, Wittmann na trati zůstal a udržoval na čele dobré tempo. Do boxů pak zajel ve 12. ze 37 kol, Rockenfeller jel o kolo později.
Rockenfeller byl po návratu na trať více než 3 vteřiny za Wittmannem, ale následně začal soka na BMW stahovat, navíc mu pomohl značkový kolega Loic Duval, který si protáhl úvodní stint a v jeho konci Wittmanna brzdil. Duval totiž zajel do boxů jako úplně poslední ze všech a v kole 26. už Wittmanna očividně brzdil. Rockenfeller toho využil a dotáhl se těsně za úřadujícího šampiona DTM.
Wittmann odolával tlaku Rockenfellera několik kol, jezdec Audi ale i přes využití téměř všech možností DRS nebyl schopný zaútočit a dokončil 0,8s za M4 DTM. Duval, i přes velmi pozdní zastávku, vyjel na trať na třetím místě těsně před Mattiasem Ekströmem. Francouz však začal okamžitě zajíždět podstatně rychlejší kola než Švéd, který bojoval s vybržděnou ploškou na své pneumatice a vibracemi.
Díky tomu dokázal Duval s přehledem získat svoje první podium v DTM (v předešlých 11 závodech navíc nezískal ani bod!). Ekström ztratil v cíli na kolegu od Audi 40 vteřin a posledních 10 kol se musel urputně bránit několika jezdcům, kteří na něj útočili zezadu. Aspirant na titul měl však štěstí také v tom, že za jeho zády jel Nico Müller, taktéž na Audi, a ten bránil Ekströma před vozy Mercedesu a BMW.
Gary Paffett, který byl nejlepším Mercedesem na 6. příčce, označil jeho přístup za „směšný“. Maxim Martin se dokázal propracovat na 7. místo, za jeho zády dojel vítěz včerejšího závodu, Timo Glock. Ten byl vyloučen z dnešní kvalifikace za blokování Mortary a musel startovat jako poslední. Bodoval také Farfus, který se dostal v první zatáčce do kolize s Lucasem Auerem. Rakušana navíc potkal během závodu ještě defekt.
René Rast prvně nezvládl start (startoval za Martinem, což mohlo být příčinou jeho špatného startu), následně odstoupil po strkanici s Maro Engelem na výjezdu z vlásenky (zatáčka číslo 4). Náraz nevydrželo zavěšení na Rastově RS4 DTM. Engel sice v závodu pokračoval (jel na 3. příčce), ale i on dostal defekt. Zastávka navíc znamenala propad pořadím a až 12. místo v cíli. Až 11. byl Jamie Green, který během závodu kolidoval s Robertem Wiceksem. Poslední bod si připsal Bruno Spengler.
Výsledky nedělního závodu: ZDE
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, které na semaforu sice potrápily kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?