Kategorie LMGTE je pro automobilové výrobce stále více atraktivní. Potvrzuje to nejen současná účast 4 továrních týmů, ale i zájem, který některé další značky projevují.
Již několik let se hovoří o dalším zvýšení prestiže vytrvalostních závodů. Po odstoupení Audi z kategorie LMP1 se tato pozornost stále více upírá na kategorii LMGTE. Ta je podobě současné automobilové produkce rozhodně bližší, než kategorie prototypů. Ostatně také v americké kontinentální sérii vytrvalostních závodů je vypsána speciální kategorie DPi, která vychází z prototypů LMP2. Technické regule ale umožňují automobilkám dalším úpravy, z nichž některé dodají těmto vozům jasnou příslušnost k dané značce. Divák si díky tomu poměrně snadno dokáže spojit závodní prototyp s konkrétní automobilkou. Atraktivitu kategorie LMGTE posílilo i rozhodnutí organizátorů o přiznání oficiálního statusu Mistrovství světa. Počínaje letošním rokem tedy jak automobilky, tak i jejich závodní jezdci bojují o titul Mistra světa a ne jen o „Vytrvalostní pohár v kategorii...“, jako tomu bylo ještě vloni.
V letošním roce v šampionátu bojují tovární týmy Aston Martin, Ferrari, Ford a Porsche, v roce 2018 se přidá BMW a hovoří se o dalších automobilkách, které svou účast také zvažují (Lamborghini, McLaren, Peugeot). Vedení ACO se velmi vážně zaobírá studiem dalších možností, jak vytrvalostní závody pro automobilové výrobce ještě více zatraktivnit. Právě díky rozšíření konkurence ve třídě LMGTE Pro začíná být ohrožena existence amatérských týmů, které hrají v závodech WEC poměrně neatraktivní roli jakési výplně startovního pole. Tomu ostatně odpovídají i technické regule, které mimo jiné omezují nasazení nejaktuálnějších verzí závodních vozů apod.
President ACO Gérard Neveu prozradil, že se uvažuje o novém konceptu kvalifikace v kategorii LMGTE: „Přemýšlíme o zatraktivnění vytrvalostní série tak, abychom docílili dalšího rozšíření startovního pole. Jedním z návrhů je i zavedení nového formátu kvalifikace v podobě krátkého kvalifikačního závodu. Tento sobotní sprint by trval 60 minut a pořadí v cíli tohoto krátkého závodu by stanovilo složení startovního roštu kategorie LMGTE před nedělním hlavním šestihodinovým závodem. Jsou to všechno ale jen úvahy a musíme to samozřejmě řádně zkonzultovat se všemi zainteresovanými stranami, zejména s FIA.“
Všichni v současné době zainteresovaní výrobci se k tomuto návrhu staví kladně a potvrzují, že jsou podobným změnám nakloněni. Existuje však ještě mnoho otázek, které je nutné vyřešit, například kteří jezdci se tohoto krátkého závodu zúčastní, jak se budou udělovat body, jak se stanoví pořadí na startu sprintu a celá řada dalších.
Vicepresident Porsche Motorsport a vedoucí závodního programu Porsche GT Frank-Steffen Walliser se k uvedené záležitosti vyjádřil takto: „Všechno, co udělá závodní víkend pro fanoušky atraktivnější, je vítáno. Jsme tomuto nápadu otevření, ale je ještě mnoho věcí, které musíme důkladně probrat. Musíme si také uvědomit, že závod WEC není například v Le Mans jediným závodem víkendu. Existuje ještě mnoho věcí, které je nutné prodiskutovat, např. udělování dvojitých bodů v Le Mans a celá řada dalších. Každopádně jakákoli změna, tuto nevyjímaje, musí prospět atraktivitě našich závodů.“
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?