Tradiční italský závod Tisíc mil slaví kulaté 90. narozeniny a ani automobilka Mercedes-Benz u toho nebude chybět.
Ve dnech 18.–21. května 2017 se bude na Apeninském poloostrově konat další ročník legendárního podniku s délkou tisíc mil. Již tradičně je místem startu lombardské město Brescia. Právě odtud závodníci míří do srdce samotné Itálie – do Říma – a poté se opět vracejí.
Letošní jubilejní ročník této závodní podívané bude v duchu magického čísla sedm jako leitmotivu celé historie závodu Mille Miglia. Právě roku 1927 se totiž tento závod konal vůbec poprvé. Dalším zlomovým datem, které hrdě nese sedmičku, byl rok 1947. Tehdy se uskutečnil první závod na tisíc mil po druhé světové válce. Rok 1957 se stal dalším, i když neblahým milníkem Mille Miglia – v důsledku smrtelné kolize byl v tomto roce závod zakázán. Až roku 1977 došlo ke znovuzrození legendy, avšak jen jako závodu automobilových veteránů. Dnes mohou na Mille Miglia závodit pouze vozy, které se v letech 1927–1957 zúčastnily oné Tisícovky mil.
Automobilka Mercedes-Benz se zde poprvé uvedla roku 1930, reprezentována dvojicí Rudolf Caracciola a Christian Weren na stroji Mercedes-Benz SSK. Tato posádka se probojovala na šesté místo, ovšem již o rok později dobyl první z dvojice zlatou příčku vítězů s vozem Mercedes-Benz SSKL. Na počest těchto úspěchů se letošního závodu bude účastnit již zmiňovaný Mercedes-Benz SSK.
Poválečné úspěchy vozů s trojcípou hvězdou jsou spojeny především s modely 300 SL (W 194), 300 SL „Gullwing“ (W 198) a 300 SLR (W 196 S).Zejména sepětí názvu 300 SLR (W 196 S) a jména Stirling Moss vstoupilo do dějin automobilismu, neboť právě Sir Stirling Moss zajel nepřekonaný čas 10 hodin, 7 minut a 48 sekund.
Letošního slavného výročí se má zúčastnit mnoho zajímavých automobilových veteránů, jen automobilka Mercedes-Benz přislíbila účast strojů, jako jsou SSK (W 06), 300 SL (W 194), 300 SL „Gullwing“ (W 198), 190 SL (W 121) či 220 (W 180).
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?