Toyota predikovala, že ve dvou závodech letošní sezóny (SPA-Francorchamps a Le Mans) nasadí třetí prototyp. Tato kratochvíle však bude něco stát a rozpočet týmu není bezedný.
Technický ředitel Toyota Motorsport GmbH Pascal Vasselon se vyjádřil k finanční otázce nasazení třetího prototypu Toyota TS050 Hybrid do dvou závodů letošního ročníku World Endurance Championship.
„Nasazení dalšího vozu si vyžádá určité finanční prostředky, ale náš rozpočet je stejný, jako v předešlé sezóně. Tyto prostředky se nám podařilo nalézt díky systému úspor, který jsme aplikovali. Musíme být díky tomu velmi ostražití, protože pokud by nás například postihly nějaké nehody, bude to pro nás znamenat zavedení dramatických úspor v některých oblastech.“ Pascal Vasselon ale ve svém dalším vysvětlení nebyl moc konkrétní: „Snížili jsme některé dílčí rozpočty v těch oblastech, které nemají přímý vliv na naši cílovou výkonnost.“
Proč se tedy Toyota pouští do takového rizika? Vedení týmu se dle slov technického ředitele při tomto riskantním rozhodnutí opírá o svou inovovanou hybridní pohonnou jednotku, jejímž srdcem je spolehlivá zážehová V6 ve spojení s inovovaným velkokapacitním úložištěm elektrické energie.
Tento nový pohonný systém Toyota poprvé představila před loňskou sezónou a dle slov Pascala Vasselona se v současné podobě jedná o velmi stabilní a provozně spolehlivý agregát. „Od svého příchodu do WEC v roce 2012 jsme se v Le Mans potýkali s výrazně kolísavou výkonností. Skalp tohoto legendárního závodu nám stále uniká, i když jsme jej několikrát měli na dosah. Za poslední tři roky jsme zde byli dvakrát velmi blízko, ale vždy se opakoval stejný scénář. Jeden z našich vozů měl nehodu a druhý náš prototyp postihl náhlý technický problém. To nás vedlo k rozhodnutí nasadit speciálně pro tento v motorsportu ojedinělý závod i třetí vůz.“
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, které na semaforu sice potrápily kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?