Tuningové studio Hartge se do širšího podvědomí zapsalo především úpravami vozů značky BMW. Na základě svých zkušeností z motorsportu založili bratři Hartge svou společnost v roce 1971. V roce 1985 získali status výrobce automobilů, což jim zůstalo do poloviny loňského roku, kdy společnost Hartge zanikla.
Dnes vám představíme vůz, který pro společnost není zas tak úplně typickým. Přes zaměření na vozy BMW, Mini či Range Rover, padla volba na úpravu vozu jiné značky. Hartge F1 je upravený Mercedes-Benz W124, který vznikl v počtu jediného kusu. Již v základu se jednalo na svou dobu o poměrně schopné auto. Verze E300 byla poháněna 3.0 litrovým šestiválcem o výkonu 180 koní.
Jenže firma Hartge byla známá pro úpravy vozů BMW, a tak si inženýři řekli, že to, co funguje pod kapotou bavorských vozů, bude fungovat i pod kapotou těch ze Stuttgartu. Motor Mercedes-Benz včetně převodovky putoval z vozu ven a na jeho místo šel ten od BMW. A ne ledajaký, ale řadový šestiválec z legendárního modelu M1. Jenže ani 277 koní, což byl nárůst téměř o 100 koní oproti motoru Mercedes-Benz, tunerům nestačilo.
Motor z BMW M1 převrtali a tím vzrostl objem z 3453 ccm na 3535 ccm, dále byl zvýšen kompresní poměr, motor dostal ostrou sportovní vačkovou hřídel. Změny se dočkalo také sací a výfukové potrubí. Výsledný výkon 330 koní byl na 80tá léta minulého století něčím téměř až šíleným. S těmito parametry si to Hartge F1 mohl rozdávat i se soudobými supersporty. Maximální rychlost byla 290 km/h a zrychlení z 0 na 100 km/h dosáhl vůz za 6 sekund.
Na upravený motor z M1 navazuje převodovka z BMW M635 CSi a posílá výkon na kola zadní nápravy. Propracovaný podvozek obdržel tlumiče Bilstein a sportovní brzdy.
Zvenčí vypadá Hartge F1 jako téměř sériová W124. Všimnout si můžete chybějících log Mercedes-Benz. Zajímavé je, že auto nemá vůbec zpětné zrcátko. V té době bylo bráno jako součást volitelné výbavy a jeho absence snižovala odpor vzduchu.
Také v interiéru se toho moc nezměnilo. Nový je tu volant s logem výrobce a přední anatomická sedadla. A samozřejmě nový rychloměr, ocejchovaný na 300 km/h.
Výroba tohoto super-sedanu vyšla na více než 200 tisíc německých marek. Což byl téměř čtyřnásobek původní ceny W124 E300. Ale výsledek byl velice povedený. Vůz v sobě kombinoval to nejlepší z obou prémiových německých výrobců.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.