Na konci 70. let byla založena automobilka Jehle. Byla to jedna z pouhých dvou automobilek sídlících v Lichtenštejnsku. Krom jiného vyráběla podivně tvarovaný vůz, jenž si dělal ambice stát se nejrychlejším produkčním vozem světa.
Jehle Saphier byl představen roce 1982. Sportovní kupé dostalo tvar klínu. Klínovitý tvar byl v té době v módě, ale žádný jiný výrobce nešel při stavbě svého modelu tak daleko jako právě Jehle.
Malé klínovité kupé mělo plastovou karoserii dlouhou 4030 mm, širokou 1700 mm a vysokou pouhých 1300 mm. Kromě velmi nízko položené přední části nejvíce zaujal přístup do interiéru. Ten byl umožněn odklopením střechy včetně čelního a bočních oken.
Základní Jehle Saphier používal podvozek z VW Brouka, ale namísto vzduchem chlazeného boxeru používal moderní motor z modelu VW Golf. Při objemu 1,5 litru poskytoval výkon 75 koní, což pouze 660 kg vážícímu kupé stačilo k dosažení maximální rychlosti 170 km/h.
O rok později se objevila verze s 2,0 litrovým motorem o výkonu 150 koní. S ním už dokázal jet tento neobvyklý sportovní vůz až 230 km/h. Vrchol nabídky byl však úplně jinde. Po 2,0 L bylo do výroby zařazeno i provedení, které namísto podvozku z "Brouka" používalo hliníkový monokok a 5,0 V8 od automobilky Ford. Motor V8 o výkonu 350 koní se přestěhoval doprostřed vozu a maximální rychlost byla dle výrobce úžasných 320 km/h.
Vrchol přišel v roce 1991, kdy byl představen model Jehle Super Saphier s dvěmi turbodmychadly s přeplňovaným motorem V12 o objemu 6,7 litru, který v závislosti na nastavení poskytoval výkon od 500 až po 1000 koní. Čistě teoretická maximální rychlost měla být přes 400 km/h (některé zdroje dokonce uvádějí 440 km/h) a zrychlení z nuly na 100 km/h mělo kupé údajně zvládnout za 3,2 s.
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?