Dnes již legendární Trabant 601 je známý jako malé dvoutaktní autíčko z duroplastu. Věděli jste, že již dříve existoval sportovní automobil vyrobený z tohoto vysmívaného materiálu?
Vše začalo ještě před druhou světovou válkou. V německém Zwickau vyráběla své vozy automobilka DKW. Již v roce 1939 spatřil světlo světa model DKW F8, po prohře Německa a rozdělení na Německou demokratickou republiku (NDR) a Spolkovou republiku Německo (SRN). DKW mělo tu smůlu, že se nacházelo na špatné straně železné opony. Podnik byl znárodněn a z jeho bran začaly od roku 1949 vyjíždět automobily Ifa F8, které byly téměř totožné s již zmíněným DKW F8.
Na zkrácené platformě Ify F8 vznikl již předchůdce Trabantu 601 s názvem AWZ P70 Zwickau. Kapota, střecha a víko zavazadlového prostoru byly z plechu, ostatní povrchové díly karosérie byly z Duroplastu. Mezi lety 1955 a 1959 vzniklo celkem 36 155 kusů.
Přibližně 1 000 kusů připadalo právě na sportovně stříbrné 2+2 místné kupé. Sporťáček s vnějšími rozměry 3740x1500x1400 mm a rozvorem 2380 mm vážil pouhých 875 kg. Přední kola poháněl kapalinou chlazený dvoudobý řadový dvouválec, s objemem 690 ccm o výkonu 16 kW (22 koní) a s točivým momentem 53 N.m. K volbě rychlostních stupňů sloužila 3 stupňová manuální převodovka. Maximální rychlost byla rovných 100 km/h a průměrná spotřeba dosahovala 7,5 litrů směsi benzínu a oleje na 100 km. V roce 1959 byl vůz nahrazen Trabantem P50, který byl již jen krůček k nejznámějšímu duroplastovému Trabantu 601.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).
Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?