Dnes již legendární Trabant 601 je známý jako malé dvoutaktní autíčko z duroplastu. Věděli jste, že již dříve existoval sportovní automobil vyrobený z tohoto vysmívaného materiálu?
Vše začalo ještě před druhou světovou válkou. V německém Zwickau vyráběla své vozy automobilka DKW. Již v roce 1939 spatřil světlo světa model DKW F8, po prohře Německa a rozdělení na Německou demokratickou republiku (NDR) a Spolkovou republiku Německo (SRN). DKW mělo tu smůlu, že se nacházelo na špatné straně železné opony. Podnik byl znárodněn a z jeho bran začaly od roku 1949 vyjíždět automobily Ifa F8, které byly téměř totožné s již zmíněným DKW F8.
Na zkrácené platformě Ify F8 vznikl již předchůdce Trabantu 601 s názvem AWZ P70 Zwickau. Kapota, střecha a víko zavazadlového prostoru byly z plechu, ostatní povrchové díly karosérie byly z Duroplastu. Mezi lety 1955 a 1959 vzniklo celkem 36 155 kusů.
Přibližně 1 000 kusů připadalo právě na sportovně stříbrné 2+2 místné kupé. Sporťáček s vnějšími rozměry 3740x1500x1400 mm a rozvorem 2380 mm vážil pouhých 875 kg. Přední kola poháněl kapalinou chlazený dvoudobý řadový dvouválec, s objemem 690 ccm o výkonu 16 kW (22 koní) a s točivým momentem 53 N.m. K volbě rychlostních stupňů sloužila 3 stupňová manuální převodovka. Maximální rychlost byla rovných 100 km/h a průměrná spotřeba dosahovala 7,5 litrů směsi benzínu a oleje na 100 km. V roce 1959 byl vůz nahrazen Trabantem P50, který byl již jen krůček k nejznámějšímu duroplastovému Trabantu 601.
Po delší době se podíváme na zoubek atraktivní ojetině, avšak v tomto konkrétním případě se spíše jedná o zánovní auto, než vyloženě ojetinu. Má najeto lehce přes 7 tisíc kilometrů, je z roku 2021 a největší výhoda je, že proti ceně nové plug-in hybridní Q5 stojí tato přibližně o milion méně. Dnešní recenze zjistí, jak se s touto Q5 jezdí a pro koho bude skvělou volbou.
Před třemi měsíci se společnost AURES Holdings rozhodla po 76 letech transformovat tradiční značku Mototechna do nové podoby. V Praze v ulici Kolbenova otevřela první polistopadovou samostatnou pobočku a značce dala nejen novou podobu loga, ale výrazně posunula na novou úroveň nabídku aut i služeb. To se ukázalo jako dobrý tah, protože tím zacílila na náročnější klientelu. Potvrzuje to i rostoucí NPS (hodnocení úrovně služeb od zákazníků) a vysoké hodnocení na Googlu. Doposud byla Mototechna součástí nabídky všech poboček AURES Holdings v Česku a na Slovensku. Do tří let plánuje Mototechna rozšířit nabídku na 2 000 aut a otevřít další pobočky nejen v České republice, ale i na Slovensku a v Polsku.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?