V roce 1989 uvedla Audi v reklamní kampani nejúspornější motor všech dob: Audi 100 při cestě napříč Evropou spotřebovalo v průměru jen 1,76 litru nafty na 100 kilometrů. Co se stalo se tímto zázračným motorem?
Napříč Evropou s průměrnou spotřebou 1,76 litru nafty na 100 km s Audi 100. Tato rekordní jízda byl uskutečněna pod dohledem TÜV v roce 1989. V televizní zprávě ZDF se uvádí: Cesta vedla z Holandska, přes Belgii, Lucembursko, Francii, Německo, Rakousko, Itálii, Španělsko a poté znovu do Francie. Celkem 4818 km na jednu nádrž. Reportér se nevěřícně zeptal technického ředitele Audi Jürgena Stockmara: „A toto auto opravdu dorazí na trh?“ Odpověď zněla jasně: „Jsme odhodláni to udělat, tento vůz pravděpodobně představíme médiím na konci ledna 1990.“
V databázích TÜV Rheinland a TÜV Süd už neexistují žádné záznamy o rekordní jízdě. Co nám tedy může říct bývalý technický ředitel Audi Jürgen Stockmar, který o 30 let později působí jako profesor na vídeňské univerzitě? Co se stalo s jeho slibem o voze jezdícím s reálnou spotřebou menší než 2,5 litru nafty na 100 km? Vůz Audi 100 C3 s motorem 2.5 TDI o výkonu 120 koní byl opravdu uveden na trh, v reálném provozu však takové spotřeby nedosahoval. Při rekordní jízdě bylo použito velké množství úprav, díky kterým bylo možné zázračné spotřeby dosáhnout.
Především byla zvolena trasa s minimálním provozem a s co nejnižším převýšením. Také došlo k demontáži jednoho zpětného zrcátka pro minimalizaci odporu vzduchu (ten byl i bez této úprav velmi nízký). Speciální pneumatiky s nízkým valivým odporem byly přehuštěny. Z auta byly odstraněny téměř všechny elektrické spotřebiče - na palubě nebylo rádio ani klimatizace. Jízda probíhala výhradně během den, aby nebylo plýtváno energií použitím světel. Řidič a dohlížející technik TÜV byli takzvanými standardními muži: váha 75 kilogramů, výška 1,75 metru. Na motoru údajně nebyly provedeny žádné úpravy. Rychlostní průměr během rekordní jízdy byl 60,2 km/h. I přes tyto úpravy a relativně nízkou rychlost jízdy je spotřeba 1,76 l/100 km obdivuhodná. Neuvěřitelný dojezd téměř 5000 km pak umožnila obrovská nádrž o objemu 80 litrů.
Jednalo se tedy čistě o marketingovou kampaň. Cílem bylo přesvědčit zákazníky, že přeplňovaný vznětový pětiválec 2.5 TDI je výrazně úspornější než benzinové varianty. Cíl Audi byl každopádně splněn. V roce 1989 byl na německém trhu podíl nově prodaných vozů s naftovým motorem pouhých 10%, v následujících 15 letech pak vystoupal až k 50%. Z rekordní jízdy si tedy můžeme odnést ponaučení, že na spotřebu paliva má velký vliv volba trasy a styl jízdy. Pokud se budete snažit dosáhnete i nižší spotřeby, než udává výrobce.
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?