Když se řekne parní stroj, většina z nás si nejspíš vybaví nádherné parní lokomotivy, které se na československých tratích proháněly až do osmdesátých let. Všechny dopravní prostředky poháněné parou však nemusely skončit na kolejích. Některé mohly i na silnice. Jako třeba Škoda Sentinel
Skvělým příkladem parních automobilů je československý parní nákladní automobil Škoda Sentinel, který je nejen českou, ale i evropskou kontinentální raritou. A to slovíčko kontinentální je v tomto kontextu obzvlášť důležité, neboť za lamanšským průlivem se jednalo o vcelku běžnou věc.
A právě v Anglii bychom našli kořeny i našeho Sentinelu, na který koupila plzeňská škoda licenci u společnosti The Sentinel Waggon Works Ltd. Nebyla však jediná, kdo se k podobnému kroku rozhodl. V Československu to s výrobou parních náklaďáků zkusila ještě společnost Adamov-Garret, které však podnikání vydrželo jen 2 roky. To Sentinel se vyráběl od roku 1924 až do roku 1935.
Dost už ale historie, pojďme se podívat na techniku tohoto obra. O jeho rozpohybování se staral ležatý dvouválcový parní stroj s vrtáním 170 mm a zdvihem 230 mm. Na kola zadní nápravy se při tlaku 19 atmosfér a 250 otáčkách za minutu přenášelo skrze dvojici řetězů maximálně 52 kW, tedy cca 70 koní. Sentinel sice nebyl žádný velký silák, jeho maximální rychlost se pohybovala jen okolo 25 km/h, na korbě však dokázal uvézt v závislosti na verzi od cca 4 do 7 tun nákladu.
O dostatek páry se staral stojatý trubkový kotel s výhřevnou plochou 5,06 m2, který byl umístěn v přední části. V kotli se dalo spalovat uhlí, dřevěné uhlí, dřevo a koks, přičemž právě ten byl považován za nejvhodnější. Topič měl z kabiny přístup k zásobníku uhlí, jehož kapacita činila cca 500 kg. Parní stroj však nefunguje bez vody, která byla v tomto případě uložena v zásobníku v zadní části rámu a její kapacita byla 800 litrů. Technici si navíc pohráli se systémem přívodu vody, který probíhal kolem „výfukové" páry. Ta vodu ohřívala, takže do kotle neproudila studená, nesnižovala jeho účinnost a nezvyšovala spotřebu ani opotřebení.
Zásob si s sebou tedy Sentinel nevezl zrovna málo, ovšem nemyslete si, že by se jednalo o stroj připravený na dálkové jízdy. Opak je totiž pravdou. Akční rádiu se údajně při rychlosti okolo 15 km/h pohyboval jen okolo 40 km. Poté bylo potřeba minimálně doplnit vodu a ideálně i uhlí. Každé nové jízdě navíc předcházelo 20-minutové roztápění, před kterým ještě posádka musela zkontrolovat zásoby paliva a vody, prohlédnout důležité komponenty a stroj náležitě promazat.
S odstupem se tak může zdát, že Sentinel vlastně nebyl žádný zázrak, ovšem nevynášejte předčasné závěry. Tenhle stroj měl totiž v rukávu mnoho trumfů, díky kterým vydržel v provozu údajně až do šedesátých let. Za jejich vyřazováním však nestála ani tak zastaralost, jako hlavně nedostatek náhradních dílů.
Začněme tím, co je pro dnešní motoristy nejdůležitější: provozní náklady. Parní stroj potřeboval ke svému během jen uhlí a vodu, přičemž cena uhlí byla tou dobou minimální (zejména ve srovnání s benzínem) a voda se dala doplnit v každé druhé studně na návsi. Díky práci při nízkých otáčkách se navíc stroj pomalu opotřebovával a to přispívalo k méně časté a nákladné údržbě. Vůbec největší popularity se však Sentinelu dostávalo za války, kdy byl nedostatek pohonných hmot pro civilisty. To však topiče zajímat nemuselo. Uhlí bylo stále dost.
Sentinel byl navíc skutečně univerzálním pracantem. Plzeňská Škoda totiž zakoupila licenci na výrobu klasických valníků, ale i traktorů, sklápěček, autobusů a dokonce i železničních vozů pro cestující. Ty pak mohly být upraveny jak pro trati klasické, tak úzkokolejné.
Jeho provoz byl navíc poměrně tichý. Parní stroj instalovaný před zadní nápravou, který přenášel výkon na kola dvěma masivními Gallovými řetězy, sice klasicky syčel a občas prskal, přesto se ve srovnání s automobily té doby jednalo o skutečně tichý stroj. A dokonce i překvapivě bezpečný.
Tragické scénáře, ke kterým by mohlo dojít při nedostatku vody, teď vynechme a zaměřme se na ovladatelnost. Jelikož byl Sentinel vyráběn za první republiky, měl volant na pravé straně. Zajímavostí jsou však jeho brzdy, které byly čelisťové a brzdily pouze zadní nápravu. Pět tun vážící kolos se přesto dal zastavit i z plné rychlosti na pár metrech. To bylo možné díky tzv. reversaci, kdy se pára z kotle pustila do parního stroje proti směru jeho otáčení a vůz tak brzdil prakticky na místě.
Informace o počtu vyrobených kusů se rozcházejí, podle webu Sentinel.cz se však v Československu vyrobilo 163 kusů a dalších 56 jich bylo dodáno přímo z Velké Británie. Kolik se jich dochovalo do dnešních dnů provozuschopných a které čekají na rekonstrukci bohužel nevíme. Jedním strojem však disponuje i Technické muzeum Brno, které svému stroji dopřálo kompletní renovaci a uvedlo ho do plně provozuschopného stavu.
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.
Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.
Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.
Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.
Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?
Čínská automobilka BYD pracuje na své expanzi v Německu a přivádí na trh kompaktní SUV Atto 2. Zároveň plánuje výrazné posílení své dealerské sítě ještě před koncem roku.
Lamborghini chystá revoluci – jeho první elektromobil bude zároveň nejsilnějším vozem v historii značky. Italská automobilka vsadí na špičkovou platformu koncernu VW Group, která slibuje extrémní výkon i luxusní technologie.