Wartburg 311 nemá i přes svou líbivou karosérii pověst zrovna luxusního vozu. Byly však doby, kdy se tyto karosérie montovaly na podvozky Mercedes. Důvody však byly poněkud složitější, než jen záliba v moderních tvarech východoněmeckého vozu.
V 50. letech ve východním Německu nebylo až tak snadné dostat se k novému automobilu. Moc jich tehdy v zemi ani nevznikalo, zpočátku dekády si Němci mohli koupit auta jako EMW nebo IFA F9, později pak AWZ P70, Trabant P50 nebo Wartburg 311. Velká část aut na tamních silnicích tak stále pocházela z předválečných let.
Velmi početné byly stále i Mercedesy, obzvláště Mercedes 170V, před válkou nejprodávanější model automobilky. V 50. letech už však bylo těžké udržovat původní předválečné kusy v provozu, zejména proto, že i když se po válce produkce 170V znovu rozběhla, bylo už Německo rozděleno na dva státy. Dostat se k novám dílům ze Západního Německa bylo pro východní Němce téměř nemožné.
V polovině 50. let si karosář Oskar Schwartz z města Görlitz povšiml, že u servisu Mercedesu vedle jeho dílny se hromadí podvozky Mercedesu 170V, jejich karosérie podlehly rzi. Zároveň se tou dobou začaly objevovat v prodeji nabourané karosérie nového Wartburgu 311, který se začal vyrábět v roce 1956. Schwartz se tedy rozhodl, že toho využije a začal vytvářet kombinaci dostupných komponent.
Na rámový podvozek Mercedesu 170V byla připevněna karosérie Wartburgu, předek s kapotou byl ale nově vytvořen. Kolem původního chladiče a kapoty Mercedesu byly vytvořeny nové blatníky se světly z Wartburgu. Celkem byl vůz o 25 cm delší než běžný Wartburg a stál na větších, 16" kolech. I přes podivný mix předválečného Mercedesu a nového Wartburgu vůz působil docela elegantně a byl dostupný i s karosériemi kabrio a kombi. Oproti Wartburgu také nabízel více místa pro zavazadla, nádrž Wartburgu se totiž přesunula pod přední kapotu, čímž se uvolnilo více místa pod zavazadlovým prostorem. Pod kapotou také zůstal původní čtyřválec Mercedes o objemu 1,7 litru, který poskytoval výkon 28 kW a stačil k dosažení rychlosti jen asi 100 km/h.
V roce 1956 dostal Schwartz na výrobu vozů oficiální povolení a začal se sériovou výrobou. Většina vozů byla určena pro taxikáře v Görlitzu, kteří si pochvalovali kombinaci staré osvědčené techniky a moderní prostorné karosérie. Dohromady však vzniklo do roku 1960 jen 17 vozů, poté výroba skončila, protože Schwartz využil peníze které vydělal k emigraci na západ.
Schwartz Mercedes-Wartburgy byly ve službách taxi k vidění v Görlitzu ještě v 70. letech, poté však už byly definitvně nahrazeny novými vozy. Několik kusů se však dochovalo v soukromých sbírkách a minimálně jeden prošel celkovou renovací a občas se účastní německých srazů veteránů.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.