Wartburg 311 nemá i přes svou líbivou karosérii pověst zrovna luxusního vozu. Byly však doby, kdy se tyto karosérie montovaly na podvozky Mercedes. Důvody však byly poněkud složitější, než jen záliba v moderních tvarech východoněmeckého vozu.
V 50. letech ve východním Německu nebylo až tak snadné dostat se k novému automobilu. Moc jich tehdy v zemi ani nevznikalo, zpočátku dekády si Němci mohli koupit auta jako EMW nebo IFA F9, později pak AWZ P70, Trabant P50 nebo Wartburg 311. Velká část aut na tamních silnicích tak stále pocházela z předválečných let.
Velmi početné byly stále i Mercedesy, obzvláště Mercedes 170V, před válkou nejprodávanější model automobilky. V 50. letech už však bylo těžké udržovat původní předválečné kusy v provozu, zejména proto, že i když se po válce produkce 170V znovu rozběhla, bylo už Německo rozděleno na dva státy. Dostat se k novám dílům ze Západního Německa bylo pro východní Němce téměř nemožné.
V polovině 50. let si karosář Oskar Schwartz z města Görlitz povšiml, že u servisu Mercedesu vedle jeho dílny se hromadí podvozky Mercedesu 170V, jejich karosérie podlehly rzi. Zároveň se tou dobou začaly objevovat v prodeji nabourané karosérie nového Wartburgu 311, který se začal vyrábět v roce 1956. Schwartz se tedy rozhodl, že toho využije a začal vytvářet kombinaci dostupných komponent.
Na rámový podvozek Mercedesu 170V byla připevněna karosérie Wartburgu, předek s kapotou byl ale nově vytvořen. Kolem původního chladiče a kapoty Mercedesu byly vytvořeny nové blatníky se světly z Wartburgu. Celkem byl vůz o 25 cm delší než běžný Wartburg a stál na větších, 16" kolech. I přes podivný mix předválečného Mercedesu a nového Wartburgu vůz působil docela elegantně a byl dostupný i s karosériemi kabrio a kombi. Oproti Wartburgu také nabízel více místa pro zavazadla, nádrž Wartburgu se totiž přesunula pod přední kapotu, čímž se uvolnilo více místa pod zavazadlovým prostorem. Pod kapotou také zůstal původní čtyřválec Mercedes o objemu 1,7 litru, který poskytoval výkon 28 kW a stačil k dosažení rychlosti jen asi 100 km/h.
V roce 1956 dostal Schwartz na výrobu vozů oficiální povolení a začal se sériovou výrobou. Většina vozů byla určena pro taxikáře v Görlitzu, kteří si pochvalovali kombinaci staré osvědčené techniky a moderní prostorné karosérie. Dohromady však vzniklo do roku 1960 jen 17 vozů, poté výroba skončila, protože Schwartz využil peníze které vydělal k emigraci na západ.
Schwartz Mercedes-Wartburgy byly ve službách taxi k vidění v Görlitzu ještě v 70. letech, poté však už byly definitvně nahrazeny novými vozy. Několik kusů se však dochovalo v soukromých sbírkách a minimálně jeden prošel celkovou renovací a občas se účastní německých srazů veteránů.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.