Ano, právě takto vypadá Sabra Sport GT, vůbec první izraelský sportovní automobil. Také si říkáte, že jméno téhle automobilky slyšíte poprvé? Pak se není vůbec čemu divit. Značka Sabra totiž patří izraelské automobilce Autocars Co. Ltd, která měla netradiční cíl - vyrábět automobily určené zejména pro export na lukrativní americký trh.
První izraelská automobilová "výrobna" Autocars Co. Ltd byla založena již v roce 1957 Yitzhákem Shubinským, který měl v plánu vyrábět především lehké nákladní automobily. Na to, že automobilka neměla žádné zkušenosti, byla očekávání jejího zakladatele celkem vysoká. Yitzhák doufal v export jeho automobilů na lukrativní americký trh - automobily by tak do Izraele mohly přinést důležitou cizí měnu.
Mezi první automobily, které byly v továrně vyrobeny, patřily modely s názvy Sussita, Carmel a Gilboa. Všechny bychom dnes mohli označit jako ryze ekonomická auta, vyrobené s důrazem na co nejnižší cenu. Mohlo by se zdát, že se tyto automobily na domácím trhu těšily velmi dobrým prodejům, pravdou však je, že mnoho z nich odkoupila samotná vláda jen proto, aby automobilce pomohla v těžkých začátcích. Díky tomu se v zemi během jednoho až dvou let objevily tisíce ojetých automobilů, o které nebyl příliš velký zájem.
Shubinský si velmi brzy uvědomil, že právě tyto praktické a ekonomické vozy nejsou nijak zvlášť zajímavé, a proto začal pracovat na myšlence vytvoření okouzlujícího sportovního automobilu, který by automobilku Sabra (respektive Autocars Co. Ltd) konečně proslavil a udělal jí dobré jméno v zahraničí. Shubinský by však v Izraeli startoval s výrobou sportovního automobilu zcela od nuly. Automobilový průmysl zde v 60. letech v podstatě neexistoval, a tak se Yitzhák vydal do Anglie, která v té době byla lídrem automobilového světa.
Než aby Shubinský začínal s čistým plátnem, rozhodl se odkoupit licenční práva na sklolaminátovou karoserii modelu Ashley 1172, dále pak kompletní podvozek včetně 4 válcového motoru o objemu 1700 ccm, který byl vyvinutý britským mechanikem od Fordu, Lesliem Ballamym. Shubinský tak ve spolupráci s britskou automobilkou Reliant vytvořil produkční vůz a poté zahájil výstavbu další továrny v Izraeli, kde se měly sportovní automobily Sabra vyrábět. Výstavba továrny však trvala mnohem déle, než se předpokládalo a tak bylo prvních 144 vozů Sabra Sport GT vyrobeno v Anglii a vyexpedováno do Spojených států amerických dle původního plánu. Bohužel, první reakce nebyly tak pozitivní, jak se očekávalo.
Design vozu sice splnil očekávání, jednotlivé komponenty (motor, podvozek) však nebyly dostatečně "odladěny" a automobil byl pomalý. Příliš pomalý. Automobilka se tak snažila nabídnout vylepšenou verzi s větším množstvím výkonu, kritiky však na svou stranu již dostat nedokázala. Sabra Sport GT byla vyráběna v letech 1961 až 1968, během kterých výrobní linku opustilo celkem 379 vozů a to včetně těch z britské továrny Reliant. Zajímavostí je, že Reliant vyvinul svou vlastní verzi Sabry, kterou nazval Sabre, i tento model však čekal totožný osud. Pomalý prodej ukončil výrobu předčasně, neboť za stejné peníze se vždy dalo pořídit ve všech ohledech lepší auto a to na všech tehdejších trzích.
Sabra Sport je dnes tedy zejména připomínkou nelehké historie automobilové výroby v Izraeli. Není přesně známo, kolik modelů se mohlo dochovat, překvapivě nejvíce jich však může být v Belgii, která jich v 60. letech odkoupila několik desítek. Právě z Belgie pochází i modrý exponát, který můžete vidět na úvodní fotografii. Tento model je velmi vzácný a to hned z několika důvodů. Prvním je karoserie typu hardtop, nejvíce kusů totiž bylo vyrobeno v konfiguraci roadster. Motor je navíc vybaven sadou Alexander Tuning, která posílila výkon původně 61 koňového motoru na více než 90 koní. Automobil byl v majetku manželky belgicko-izrealského velvyslance. Automobil byl kompletně zrenovován a v lednu letošního roku následně vydražen v aukční síni Bonhams za částku $ 78,400, což odpovídá hodnotě 1 785 000 korun.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.