První izraelská automobilová "výrobna" Autocars Co. Ltd byla založena již v roce 1957 Yitzhákem Shubinským, který měl v plánu vyrábět především lehké nákladní automobily. Na to, že automobilka neměla žádné zkušenosti, byla očekávání jejího zakladatele celkem vysoká. Yitzhák doufal v export jeho automobilů na lukrativní americký trh - automobily by tak do Izraele mohly přinést důležitou cizí měnu.
Mezi první automobily, které byly v továrně vyrobeny, patřily modely s názvy Sussita, Carmel a Gilboa. Všechny bychom dnes mohli označit jako ryze ekonomická auta, vyrobené s důrazem na co nejnižší cenu. Mohlo by se zdát, že se tyto automobily na domácím trhu těšily velmi dobrým prodejům, pravdou však je, že mnoho z nich odkoupila samotná vláda jen proto, aby automobilce pomohla v těžkých začátcích. Díky tomu se v zemi během jednoho až dvou let objevily tisíce ojetých automobilů, o které nebyl příliš velký zájem.
Shubinský si velmi brzy uvědomil, že právě tyto praktické a ekonomické vozy nejsou nijak zvlášť zajímavé, a proto začal pracovat na myšlence vytvoření okouzlujícího sportovního automobilu, který by automobilku Sabra (respektive Autocars Co. Ltd) konečně proslavil a udělal jí dobré jméno v zahraničí. Shubinský by však v Izraeli startoval s výrobou sportovního automobilu zcela od nuly. Automobilový průmysl zde v 60. letech v podstatě neexistoval, a tak se Yitzhák vydal do Anglie, která v té době byla lídrem automobilového světa.
Než aby Shubinský začínal s čistým plátnem, rozhodl se odkoupit licenční práva na sklolaminátovou karoserii modelu Ashley 1172, dále pak kompletní podvozek včetně 4 válcového motoru o objemu 1700 ccm, který byl vyvinutý britským mechanikem od Fordu, Lesliem Ballamym. Shubinský tak ve spolupráci s britskou automobilkou Reliant vytvořil produkční vůz a poté zahájil výstavbu další továrny v Izraeli, kde se měly sportovní automobily Sabra vyrábět. Výstavba továrny však trvala mnohem déle, než se předpokládalo a tak bylo prvních 144 vozů Sabra Sport GT vyrobeno v Anglii a vyexpedováno do Spojených států amerických dle původního plánu. Bohužel, první reakce nebyly tak pozitivní, jak se očekávalo.
Design vozu sice splnil očekávání, jednotlivé komponenty (motor, podvozek) však nebyly dostatečně "odladěny" a automobil byl pomalý. Příliš pomalý. Automobilka se tak snažila nabídnout vylepšenou verzi s větším množstvím výkonu, kritiky však na svou stranu již dostat nedokázala. Sabra Sport GT byla vyráběna v letech 1961 až 1968, během kterých výrobní linku opustilo celkem 379 vozů a to včetně těch z britské továrny Reliant. Zajímavostí je, že Reliant vyvinul svou vlastní verzi Sabry, kterou nazval Sabre, i tento model však čekal totožný osud. Pomalý prodej ukončil výrobu předčasně, neboť za stejné peníze se vždy dalo pořídit ve všech ohledech lepší auto a to na všech tehdejších trzích.
Sabra Sport je dnes tedy zejména připomínkou nelehké historie automobilové výroby v Izraeli. Není přesně známo, kolik modelů se mohlo dochovat, překvapivě nejvíce jich však může být v Belgii, která jich v 60. letech odkoupila několik desítek. Právě z Belgie pochází i modrý exponát, který můžete vidět na úvodní fotografii. Tento model je velmi vzácný a to hned z několika důvodů. Prvním je karoserie typu hardtop, nejvíce kusů totiž bylo vyrobeno v konfiguraci roadster. Motor je navíc vybaven sadou Alexander Tuning, která posílila výkon původně 61 koňového motoru na více než 90 koní. Automobil byl v majetku manželky belgicko-izrealského velvyslance. Automobil byl kompletně zrenovován a v lednu letošního roku následně vydražen v aukční síni Bonhams za částku $ 78,400, což odpovídá hodnotě 1 785 000 korun.