První opravdové MPV se značkou Volkswagen se na trh dostalo v roce 1995. Sharan však nebyl prvním pokusem o tvorbu MPV s německým logem. Už na konci 80. let totiž vnikl na podvozku Santany vůz inspirovaný Renaultem Espace.
Samotný Volkswagen má přitom s velkoprostorovými vozy dlouhé zkušenosti, druhým modelem značky se stal už v roce 1950 Volkswagen Type 2, první z řady modelů známé dnes jako Volkswagen Transporter. Ty se však nedají nazvat pravými MPV, spíše jejími předchůdci, kategorie MPV sama o sobě vznikla až s příchodem Dodge Caravan a Renault Espace v roce 1984. Během následujících let si získaly ohromnou popularitu jak na obou stranách Atlantiku, tak i v Japonsku a dalších asijských trzích. Volkswagen se do trendu zapojil v roce 1995 se svým modelem Sharan, vyráběným i pod názvy Seat Alhambra a Ford Galaxy, už šest let před ním se ale na nečekaném místě objevil prototyp vozu, který se mohl stát prvním opravdovým MPV s logem Volkswagenu.
Na základě druhé generace VW Passat vznikla i sedan verze nazvaná Santana. V Číně se Santana začala montovat už v roce 1983 z CKD kitů dovezených z Německa, jako vůbec první zahraniční auto montované přímo v zemi. O rok později Volkswagen založil joint venture s lokální automobilkou Shanghai Automotive a podíl lokálních dílů na Santaně se začal pomalu zvyšovat. Na 90% se dostal až počátkem 90. let, do té doby navíc vznikalo jen kolem 10 tisíc vozů ročně. I v Číně už však probíhal i vlastní vývoj a místní konstruktéři se snažili dostat na trh lokální varianty vozů. Nejprve se díly ze Santany dostaly na vlastní letitý sedan Shanghai SH760B, v roce 1989 ale Číňané ukázali mnohem odvážnější vůz.
S využitím podvozku a techniky ze standardní Santany se konstruktéři Shanghai Automotive, ve spolupráci s místním institutem pro vývoj automobilů a traktorů v Shanghaji, rozhodli postavit MPV. V Číně tou dobou žádný podobný vůz nebyl vůbec k dispozici a Volkswagen samotný také neplánoval v dohledné době do Číny žádný dovézt. Nově navržená karosérie se velmi inspirovala u Espace první generace, rozdíly jsou zejména ve velikosti oken a sklonu přední kapoty. Nový model byl představen v roce 1989, k výročí 40. let vzniku Čínské lidové republiky.
Volkswagen tou dobou ještě nesdílel své technologie a vývoj s čínskou pobočkou, Shanghai Volkswagen pouze vyráběl svůj jediný model, tou dobou už v Evropě nahrazený novou generací. V Německu proto ani nevěděli o dění v Číně, o voze nazvaném Volkswagen SVW7181 se tak dozvěděli až když byl hotový. Překvapivě pohledný vůz, využívající světla a masku z kombi verze Santana Variant, se jim však příliš nezamlouval. Jako největší problém prý Němci považovali nedostatečnou pevnost původní platformy, která nebyla vytvořena pro velký vůz s kapacitou sedmi pasažérů.
Volkswagen také protestoval kvůli neoprávněnému použití techniky a názvu pro čínský koncept. Původní název SVW7181, v čínském systému patřící pro vozy Shanghai Volkswagen, byl proto změněn na SH7181, značící výrobky Shanghai Automotive. Z vozu také prý zmizely všechna loga VW. Nakonec však vznikl pouze jeden prototyp a sériová výroba se z neznámých důvodů nikdy nerozběhla. Prvním čínským MPV se tak stala o pár let později až Zhonghua, zatímco Volkswagen v Číně nabídnul až menší Touran.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?