Minulý týden jsme vám zde představili legendu od Renaultu, která dovedla klamat tělem a setřást ze své zádi i leckteré tehdejší sportovní auto. Dnes se ale podíváme na dalšího Francouze, se kterým byla taktéž velká hromada zábavy.
Předešlý Renault Safrane Biturbo byl bezpochyby velkým, ultraluxusním a sportovním sedanem. Proti němu se ale na trhu nabízelo něco, co bylo o něco málo menší, ovšem o to víc zábavnější. Tím dotyčným byl Peugeot 405 s označením T16. Středně velký sedan, jehož závodní specifikace v rukách Ariho Vatanena se zůčastnila i slavného závodu do vrchu Pikes Peak.
Vrcholné provedení T16 vzniklo v roce 1993 a stalo se vlastně na dlouhou dobu výkladní skříní značky Peugeot. Skoro nenápadný sedan dostal do základu velmi bohatou výbavu, obsahující kompletní elektrické ovládání oken a zrcátek, špičková sportovní kožená sedadla s alcantarou, výkonnější audiosystém, tempomat, větší posílené brzdy nebo automatickou klimatizaci. Navenek byste tak nejvýkonnější 405 poznali opravdu stěží. Od standardních verzí se totiž kromě zadního křídla, sportovních kol a log T16 na zádi v ničem dalším nelišil.
To hlavní se tak skrývalo pod kapotou, kde byl uložen benzínový motor řady XU, jenž produkoval oficiálně z objemu 1998 cm3 rovných 200 koní. To ovšem byla jen poloviční pravda, protože ve skutečnosti motor dostal funkci overboost. Po jeho aktivaci se standardní plnící tlak turba zvedl z jednoho na 1,3 baru a rázem se výkon navýšil o dalších dvacet koní. Overboost byl vždy dostupný maximálně na 45 sekund a většinou to stačilo k tomu, aby dotyčný řidič ujel skoro všemu. O potenciálu pohonné jednotky koneckonců svědčí i fakt, že se později stala základem pro závodní speciál Peugeot 206 WRC.
A jaké byly rozdíly v technice? Auto mělo ve standardu pohon všech kol, který fungoval přes mezinápravový planetový diferencial uzavíraný viskozní spojkou Ferguson, na zadní nápravě pak byl šnekový diferenciál Torsen. Rozdělení momentu bylo nastaveno na 53:47, a to ve prospěch přední nápravy. Pětistupňová převodovka dostala větší spojku, která byla převzata z tehdejšího vlajkového modelu 605 3.0 V6.
A jaké jsou další parametry? Zrychlení z nuly na stovku tenhle Peugeot zvládl za 7,1 sekundy, umí se rozjet na nejvyšší maximální rychlost 235 km/h, hmotnost bez posádky činila 1380 kg a 405 T16 měla například stejné pružné zrychlení jako Ford Escort Cosworth. A jelikož 90. léta byla dost divoká, po 30 kusech ihned sáhlo francouzské četnictvo. Vynikající silniční dovednosti zaručoval hydraulický podvozek omezující náklony a zvyšující komfort.
Lehce šokující je fakt, že ve výsledku se této silniční střely vyrobilo jen asi 1016 kusů, přičemž některé z nich podlehli nevybíravému chování jejich majitelů a další z nich jsou dnes obětí tuningových kreací. Najít tak zachovalý a plně funkční exemplář dá celkem problém, ovšem ani péče o takový vůz nebude levná záležitost.
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.
Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.
Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.
Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.
Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?
Čínská automobilka BYD pracuje na své expanzi v Německu a přivádí na trh kompaktní SUV Atto 2. Zároveň plánuje výrazné posílení své dealerské sítě ještě před koncem roku.
Lamborghini chystá revoluci – jeho první elektromobil bude zároveň nejsilnějším vozem v historii značky. Italská automobilka vsadí na špičkovou platformu koncernu VW Group, která slibuje extrémní výkon i luxusní technologie.