Je to již 36 let, kdy Mercedes-Benz vynalezl Antiblokovací systém brzd ABS a byl to rozhodující krok v dopravní bezpečnosti a budoucí důležitá součást pro systém ESP a ASR.
V lednu roku 1981 na ledovém letišti v polárním kruhu se vývojový tým Daimler – Benz AG pokouší demonstrovat první Antiblokovací brzdnou soustavu pro komerční vozidla, ta prokáže nespornou výhodu během nouzového brždění. To drží nákladní vozy, autobusy a osobní automobily bezpečně na dráze včetně jiných povrchů a různých koeficientů tření pod levými či pravými koly. ABS představuje nejvýznamnější prvek bezpečnosti v automobilové historii.
Od prvního vypuštění ABS v roce 1981 se spustila záplava aktivních bezpečnostních inovací. O šest let později přišla akcelerační kontrola ASR určena pro nákladní vozy a autobusy. Společně s ABS přispívají jízdní stabilitě a přilnavosti kol k vozovce.
V roce 1991 se objevil první autobus Mercedes – Benz O 404 s kotoučovými brzdami na všech kolech vybavenými ABS. Pro rychlý vývoj v bezpečnosti se v roce 2002 dodával standardně stabilizační systém ESP pro modely Sprinter zároveň s kombinací ABS a ASR. Ani v roce 2006 se trend nezastaví a společnost Daimler Chrysler group vybaví své vozy Mercedes a autobusy Setra „Aktivním brzdným asistentem“ a další generaci stabilizačního systému.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.