Před čtvrt stoletím, ve středu 10. září 1997, se na prestižním autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem představila designová studie ŠKODA OCTAVIA COMBI. Jen v detailech se lišila od finální podoby, od jara 1998 zařazené do sériové výroby. I ve své aktuální čtvrté generaci patří OCTAVIA COMBI k dlouhodobě nejúspěšnějším modelům značky ŠKODA.
Pět a půl roku po začlenění značky ŠKODA do koncernu Volkswagen, v září 1996, vstoupila česká automobilka do nové éry. V Mladé Boleslavi byla tehdy slavnostně otevřena jedna z nejmodernějších automobilových továren v Evropě a zároveň se v ní rozeběhla sériová výroba zásadní novinky – liftbacku ŠKODA OCTAVIA. Tento nový model nižší střední třídy se začal rodit v roce 1992 na zcela nové podvozkové platformě koncernu VW. Konstruktéři vytvořili s využitím technologie CAD po všech stránkách moderně řešenou karoserii, nadčasový design byl dílem interního týmu pod vedením Dirka van Braeckela.
Návštěvníci 57. Mezinárodní automobilové výstavy ve Frankfurtu nad Mohanem si na stánku ŠKODA mohli prohlédnout designovou studii OCTAVIA COMBI, slavnostně odhalenou ve středu 10. září 1997. Originální výstavní exemplář v nepřehlédnutelné fialové barvě laku karoserie, jeden z milníků novodobé historie značky, se dochoval ve sbírce mladoboleslavského ŠKODA Muzea.
Během února 1998 začala v Mladé Boleslavi nabíhat sériová produkce vozu ŠKODA OCTAVIA COMBI. Bok karoserie, formovaný z hlubokotažného plechu v jednom celku, vznikal na největším lisovacím zařízení v podniku. Jen příslušná raznice vážila úctyhodných 63 tun, přitom se pracovalo s přesností na desetinu milimetru.
Oficiální světová premiéra modelu ŠKODA OCTAVIA COMBI se odehrála na autosalonu v Ženevě, který otevřel své brány 3. března 1998. První zákazníci převzali klíčky v květnu. Čtyřapůlmetrové kombi se rozvorem 2512 mm shodovalo s liftbackem, bylo o šest milimetrů delší a 26 mm vyšší, přitom – podle provedení – jen o 15 až 30 kg těžší. Největší pozornost vzbudilo elegantní ztvárnění zádě vozu, skýtající spoustu místa pro zavazadla, konkrétně 548‑1512 litrů.
Aktuální bestseller české automobilky navázal na úspěch zcela prvního modelu OCTAVIA COMBI v historii společnosti: 11. září 1960 představila ŠKODA na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně vozidlo s páteřovým rámem, podélně vpředu uloženým motorem a pohonem zadních kol. Automobil o rozměrech 4 065 x 1 600 x 1 430 mm vyráběla ŠKODA od léta 1961 až do konce roku 1971
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?