Národní týmy se připravovaly na otevření šampionátu A1GP "mistrovství národů", jenž odstartuje inauguračním závodem v Brands Hatch 25. září 2005, na okruhu v Paul Ricard.
Dvacet národních týmu se sešlo minulý týden od 24. do 26. srpna 2005 k testům na francouzském okruhu v Paul Ricard. Změřili zde své síly ve dvou a půl denním testu, ocž byla poslední příprava na zahájení první inaugurační sezony nového šampionátu A1 Grand Prix.
První den testů nejrychlejším časů vévodil Američan Scott Speed, jenž zaznamenal top čas dne 1:24,559. Za ním na druhé pozici skončil Brazilec Nelson Piquet Jnr s časem 1:24,973 a třetí Francouz Nicoals Lapiere s časem 1:25,095.
Druhý den pozici nejrychlejšího jezdce nikomu nepřenechal Scott Speed, když s časem 1:24,177 udržel první pozici. Výrazně se mu přiblížil Francouz Alex Premat, který na něj ztratil pouhé necelé dvě desetiny sekundy a třetí skončil Brazilec Nelson Piquet Jnr.
Třetí den se do čela dostal Ralph Firman s vozem týmu Irska, který zajel čas 1:24,561. Druhý čas zajel Neel Jani, zastupujici Tým Švýcarska a třetí se umístil Jos Verstappen s vozem Holandského týmu.
Celkem jezdci najezdili přes 16 000 km, což zabralo přes 16 hodin stálé jízdy.
První závod odstartuje za 25 dní a bude jej hostit britský okruh Brands Hatch. Bude zde zajímavé sledovat směs zkušeností například v podání Jose Verstappena, Christophera Bouchuta, Tomase Schecktera v kotrastu s nováčky například jezdci z Libanonu, Indie, Indonesie, Číny a dalších států...
Zde jsou celkově nejrychlejší časy z tří dnů na okruhu v Paul Ricard:
1 USA 1.24.177 – SCOTT SPEED2 FRANCE 1.24.392 – ALEX PREMAT 3 IRELAND 1.24.561 – RALPH FIRMAN4 BRAZIL 1.24.574 – NELSON PIQUET JR5 NEW ZEALAND 1.24.590 – JONNY REID6 SWITZERLAND 1.24.617 – NEEL JANI 7 NETHERLANDS 1.24.646 – JOS VERSTAPPEN 8 PORTUGAL 1.24.738 – ALVARO PARENTE9 MALAYSIA 1.24.987 – FAIRUZ FAUZY10 LEBANON 1.25.012 – KALIL BESCHIR11 GREAT BRITAIN 1.25.104 – ROBBIE KERR12 GERMANY 1.25.211 – TIMO SCHEIDER13 MEXICO 1.25.296 – SALVADOR DURAN14 AUSTRALIA 1.25.312 – WILL POWER15 PAKISTAN 1.25.374 – ADAM KHAN16 SOUTH AFRICA 1.25.509 – STEPHEN SIMPSON17 INDONESIA 1.26.291 – ANANDA MIKOLA18 INDIA 1.26.579 – KARUN CHANDHOK19 RUSSIA 1.26.805 – ROMAN RUSINOV20 CHINA 1.27.113 – TENG YI JIANGFoto: A1GP MediaŠkoda Scala je na trhu už několik let a vždy byla mezi svými rivaly tak trochu opomíjenou volbou. Není vnímána tak prestižně, jako třeba Golf a ani není extravagantní jako třeba Peugeot 308, ale přesto bychom si v této kategorii vybrali právě Scalu, proč?
Šéf Škody Auto Klaus Zellmer dnes oznámil zásadní redukci pracovních míst, která postihne zhruba 15 % zaměstnanců automobilky v Česku. To by znamenalo ztrátu téměř 6000 pracovních míst, přičemž největší dopad se očekává na agenturní pracovníky, kteří tvoří asi desetinu celkového počtu. Redukce však zasáhne i kmenové zaměstnance. Uvedl to ekonom Lukáš Kovanda.
Prodej Tesly v Evropě dramaticky klesá – jen minulý měsíc se propadl o polovinu. Za útlumem zájmu nemusí stát jen konkurence, ale i kontroverzní výroky a politická angažovanost samotného Elona Muska, upozorňuje The Guardian.
V poslední kapitole naší recenze hybridního modelu DS 4 si vše hezky shrneme. Nebude chybět ani srovnání s Lexusem UX, který by se dal nazvat hlavním rivalem. V čem je lepší DS, jaké má slabší stránky a který crossover bychom si koupili?
Peugeot se vrací do boje! Tým Peugeot TotalEnergies vstupuje do své třetí sezóny FIA WEC a hned na úvod ho čeká výzva v podobě maratonu 1812 km Kataru.
BMW Group posouvá hranice elektromobility a na Tech Days v Landshutu odhaluje detaily nové generace elektrického pohonu. Inovativní 800voltová technologie slibuje rychlejší nabíjení a vyšší efektivitu, přičemž bude součástí všech modelů připravované řady Neue Klasse. První vozy s revolučním pohonem zamíří do výroby ještě letos v maďarském Debrecínu.
V rámci aktuálního trendu oživování retro ikon se na scénu vrací Yugo, bývalý balkánský bestseller, který si vysloužil kultovní status, ale také označení "nejhorší auto na světě". Nyní se objevily první náčrty nového modelu, který by měl spatřit světlo světa v roce 2027. Tento malý vůz s klasickým spalovacím motorem slibuje návrat legendy.
BMW posouvá hranice elektromobility a dokazuje, že extrémní výkon nemusí znamenat nekontrolovatelnou sílu. Na Auto Shanghai představí koncept „Vision Driving Experience“, který ukáže, jak lze obrovský výkon zkrotit pro maximální jízdní dynamiku.
Kia odhalila první snímky svého nového elektromobilu EV4, který přichází jako součást rozšiřujícího se portfolia značky. Tento model je postaven na pokročilé platformě E-GM a 400voltové architektuře, což by mu mělo zajistit dojezd přes 600 km na jedno nabití. Cena modelu se očekává od 40 000 eur (cca 1 milion korun).
Tesla model Y Juniper byla představena teprve nedávno. Už se ale našla společnost, která si ji vzala do parády a přetvořila ji v tento vytuněný klenot. Jde o společnost CarLab(Hong Kong)Detailing & Customization. Jak se vám líbí?
Porsche čelí oslabujícím prodejům a podnikání v Číně, což vedlo k zahájení programu úspor a investic. Firma zároveň oznámila snížení počtu pracovních míst v regionu Stuttgart jako součást své restrukturalizace. Informoval o tom web Auto motor und sport.
Terramar je zcela novým modelem samostatné automobilky Cupra, která za poslední roky výrazně získává na popularitě. Jedná se o SUV s lehce rozdvojenou osobností – snaží se být ekologicky šetrné a zároveň se tváří jako maniak, který v zatáčkách natrhne zadek kde komu. Odvaha mu obzvláště v této fialové metalíze nechybí, nicméně jak obstojí v naší recenzi ? Vyplatil se risk a nebo jde o propadák?