Po monopostech dallara spatřily světlo světa i vozy konstruktérské společnosti Swift Engineering. S těmito vozy by se chtěla firma zúčastnit šampionátu série IndyCar.
Nejdříve to vypadalo, že se „něco děje“ pouze pod pokličkou revolučního projektu DeltaWing, nyní, jako houby po dešti, rostou i koncepty společností Dallara, Lola a Swift.
Americká společnost vyrábějící závodní monoposty od roku 1983 má bohatou historii, taktéž v seriálu CART na čas zapustila kořeny, konkrétně v letech 1997 až 2000. „Naše společnost byla založena na motosportu, proto je přirozené, že se chceme stát partnery nejvyšší ligy amerických monopostů,“ řekl prezident Swift Engineering Jan Wesley Refsdal.
Swift se spojil s firmami Cray Inc., zabývající se výpočetní technikou, Mark One Composites a Cruden America, což je světový lídr v oblasti závodních simulací. „Každá z našich partnerství jsou pro Swift nesmírně důležité. Vzájemná spolupráce nám pomůže dosáhnout nových standardů v oblasti inovačního designu a výroby,“ pokračoval Refsdal.
Swift v současné době dokončuje finální hodnoty monopostu, data výkonnosti a aerodynamické detaily. „Naším cílem je startovat na 100. výročí závodu Indianapolis 500,“ uvedl Casper Van der Schoot, ředitel oddělení motosportu. „Koncept na sebe přejímá retrodesign z 50., 60. a 70. let monopostů indy.“
Swift šel neobvyklou cestou při navrhování zádi, resp. krytu motoru. Ten je z části odkrytý. „Testy v aerodynamickém tunelu ukázaly, že odkrytý motor má v porovnání s jinými komponenty velmi malý efekt na aerodynamiku vozu. V této variantě jsme viděli příležitost ukázat motor a odkrýt další „drahokamy“ technické stránky vozu.“
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?