ITÁLIE - 1. ZÁVOD; Domácí pilot Giorgio Pantano dotáhl do vítězného konce letošní působení v GP2. Přestože se dopustil neprofesionální chyby, jež ho stála pódium, zítřejší poslední závod roku už nezmění nic na skutečnosti, že bývalý pilot formule 1 je novým šampionem GP2.
Závod byl odstartován za bezpečnostním vozem, neboť na trati bylo velké množství vody, která se jen velmi pomalu dostávala z ideální stopy. Vedení uhájil vítěz kvalifikace Pantano a díky slušné viditelnosti se začal soupeřům rychle vzdalovat. Ale žádný z jezdců včetně něj nedokázal jet bez jediné chyby, podmínky byly velmi náročné.
Druhé místo se ztrátou až tří vteřin držel di Grassi, za kterým jezdil Maldonado a Buemi. Pantano přišel o svůj náskok v okamžiku, kdy z boxů vyjel první jezdec na hladkých pneumatikách Filippi, jenž ho zbrzdil.
I on později zamířil pro slicky, ale sedm kol před cílem se dopustil hrubky, která pokazila jeho dnešní výkon. Ještě před nájezdem na pitlane prohrál souboj s di Grassim a při výjezdu zpět od mechaniků podcenil přilnavost nových pneumatik a přejel bílou čáru. Po Belgii byl potrestán vedením závodu i v Itálii a obdržel penalizaci průjezdu boxy, která ho svrhla za bodované pozice.
Maldonado tvrdě na di Grassiho v posledních kolech útočil, ale ke změně nedošlo. Lucas di Grassi se v závěru sezony předvádí ve výborném světle a i dnes ukázal, že si pozvánku na testy formule 1 bezesporu zaslouží. Třetí protnul cílovou čáru s větším odstupem Buemi.
Diametrálně odlišný závod předvedli proti včerejší kvalifikaci favorité Grosjean se Sennou, kteří se probili za těžkých podmínek na čtvrté a páté místo. Sennova bodová ztráta na Pantana je však před posledním zítřejším závodem větší než sedm bodů, které je možné ještě získat, proto se Ital spolu s týmem Racing Engineering radoval z titulu i přesto, že dojel až desátý. Zítra se však bude bojovat o titul vicemistra, tři jezdce od něj dělí rozestup tří bodů.
Nové BMW třídy 5 je klasickým reprezentantem vyšší střední třídy. Ačkoliv na nejnovější generaci stále nahlížím pohledem, že se jedná o nedávno představenou novinku, čas neúprosně letí a od zahájení prodeje utekly už tři roky. Začíná se tedy objevovat i na sekundárním trhu mezi zánovními vozy. Jeden takový kus jsme si vybrali do dnešní recenze a to především proto, že stojí téměř stejně, jako zánovní Superb čtvrté generace.
Segment ostrých hatchbacků neboli „hot-hatchů“ mám velice rád. Jedná se o dostupné vozy s levným servisem, které řidiče baví při každé jízdě a zároveň se s nimi dá jezdit i každý den po městě. V posledních letech jsou bohužel téměř vyhynulým druhem – mluvím například o hravé Fiestě ST, precizním Hyundai I20 N, ale i o Renaultu Clio RS, Peugeotu 208 GTI či VW Polo GTI. Je nová Škoda Fabia 130 autem, které zaujalo místo po těchto legendách?