Český tým A1GP má za sebou úspěšný víkend v čínské Žuhaji, kde dokázal bodovat v obou závodech. Tomáš Enge vybojoval páté místo ve Sprintu a osmé v Hlavním závodě. Okruh Žuhaj byl svědkem napínavých závodů s dramatickým děním na trati i nečekanými zvraty.
Ve středu startovního pole došlo v prvním kole k několika kolizím, které si vyžádaly výjezd zpomalovacího vozu. Závod byl ale zakrátko znovu restartován a Enge musel až do cíle bránit svou pozici. Český jezdec neudělal jedinou chybičku a v cíli byl odmávnut na pátém místě.
Zatímco ve Sprintu mohli Češi využít dobré startovní pozice, v hlavní bitvě to neplatilo. Enge startoval z 16. místa a v první zatáčce musel být hodně ostražitý. Mnoho jezdců i komentátorů předpovídalo, že první zatáčka přinese hodně kontaktů, což se potvrdilo. Enge dokázal český vůz protáhnout bez úhony a na konci prvního kola byl kousek od bodované desítky.
Na trať znovu musel zpomalovací vůz, aby pořadatelé mohli odklidit poškozené vozy. S restartem závodu se přiblížily první zastávky v boxech, po kterých Engeho několik kol brzdil libanonský vůz, ale zkušený český jezdec si našel cestu vpřed. S blížícími se druhými zastávkami jel už na osmém místě.
Tentokrát perfektní zastávka vytvořila náskok na dotírající vůz USA a Češi se dokonce posunuli na sedmou příčku. Enge nicméně za sebou nemohl udržet stíhající Francii, kterou odsunula dozadu penalizace. Český vůz měl v závěru závodu problémy s brzdami a Enge volil bezpečné tempo pro dojetí do cíle, kterým projel jako osmý.
Český tým má po víkendu důvod k oslavě, protože se mu podařilo poprvé od Brna 2006 bodovat v obou závodech víkendu. V letošní sezóně tým zaokrouhlil bodový zisk na 10 bodů a to znamená posun na 14. místo průběžného pořadí.
Tomáš Enge: „Bylo to lepší, než jsem čekal! Jsem velmi spokojený s oběma závody. Ve Sprintu jsem měl vydařený start a už na rovince jsem byl lehce před Velkou Británií, ale Jarvis šel v první zatáčce na vnitřek. Udržel jsem se vedle něj a druhá zatáčka byla moje. Hodně na mě pak tlačil, ale nedal jsem mu šanci. Pro Hlavní závod jsme trochu změnili nastavení vozu, aby více šetřil zadní pneumatiky. Formule pak fungovalo velmi dobře. Tušil jsem, že v první zatáčce dojde k nehodám, takže jsem tam jel volně. To se vyplatilo, projel jsem ji bez poškození vozu a po druhé zatáčce jsem začal závodit. Při první zastávce jsme trochu ztratili, ale Libanon jsem dokázal poměrně rychle předjet. Odstup na čelo byl relativně velký, takže to bylo hlavně o dokončení závodu. Druhá zastávka byla skvělá. Zhruba 10 kol před cílem jsem pak cítil, že měkne brzdový pedál, přední brzdy prakticky odešly. Francie byla o hodně rychlejší a upřímně řečeno jsem ani nekladl velký odpor. Místo toho jsem se soustředil na to, abych byl opatrný na brzdy a dokončil závod. V cíli se potvrdilo, že přední destičky byly sjeté až na kov. S lepší kvalifikací jsme možná mohli dopadnout ještě lépe, na druhou stranu máme body z obou závodů a vůz je na rozdíl od jiných celý. Pro mě osobně je asi nejpozitivnější to, že můj loket vydržel víkend bez jakýchkoliv problémů. Zdá se, že dlouhá pauza a tvrdý tréninkový režim přinesly ovoce. Na konci listopadu jsem se pak rozehřál při testu speciálu Aston Martin a tento víkend ukázal, že nyní už jsem zcela fit a můžu závodit i s formulovými vozy, které nemají posilovač řízení.“
Antonín Charouz, šéf týmu: „Mám velkou radost. Tomáš odvedl při návratu do A1GP skvělý výkon. Je příjemné vidět, že je ve formě. Zároveň je třeba dodat, že to není nic proti Erikovi a jeho předchozím výkonům. Vždy jsme věděli, že se bude učit, protože to pro něj byl velký skok.“
Zdroj: BPA sportmarketing a.s. Foto: A1 Grand Prix Media
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.