Český tým začal přípravu na poslední letošní podnik A1GP – Světového poháru motorsportu klidným průběhem obou tréninků. Erik Janiš si užil jízdy nováčků a zajel osmý čas, zatímco Tomáš Enge se v Žuhaji ve volném tréninku vrátil 12. časem do kokpitu A1GP po deseti měsících.
Pro všechny týmy a drtivou většinu jezdců je to nová trať. Janiš se do českého týmu A1GP vrátil po úspěšných testech F3 v Německu a odjel dva krátké tréninky nováčků. Mladík ukázal, že se od počátku sezóny průběžně zlepšuje. Osmé místo sice není jeho nejlepším výsledkem, ale odstup necelé čtyři desetiny na prvního je jeho maximem. Janišův nejlepší čas měl hodnotu 1:24,521 a byl z prvního tréninku.
Hodinový volný trénink znamenal návrat Tomáše Engeho do vozu A1GP. Ten naposledy řídil v únoru a trénink využil pro opětovné zvyknutí si na vůz. S 25 odjetými koly patřil mezi nejpilnější jezdce, nejlepší čas zajel v sedmém kole a měl hodnotu 1:24,484. Oba čínské závody pustí v záznamu Česká televize. Přenos začne v neděli 16. prosince v 20.00 na programu ČT4 Sport.
Tomáš Enge: „Trvalo mi pár kol, než jsem si zase zvyknul na formuli. Myslím, že nastavení není špatné, ale je to teprve začátek víkendu. Od příjezdu do Číny mě trápí nachlazení, takže pochopitelně doufám, že další dva dny budou už lepší.“
Erik Janiš: „S tréninkem nováčků jsem spokojený. Měl jsem určité obavy, jak se po testech F3 budu cítit ve voze A1GP, ale nakonec jsem měl za volantem velmi dobrý pocit. Byl to můj nejlepší trénink, pokud jde o ztrátu na čelo. Mohlo to přitom být ještě lepší, protože v nejrychlejším kole jsem udělal chybu v poslední zatáčce. Kromě mých rostoucích zkušeností jsou asi další dva důvody, proč jsem se přiblížil nejlepším. Trať je pro všechny nová a v převládajících pomalých zatáčkách hraje větší roli mechanický grip než aerodynamika. Bylo by zajímavé srovnat, jak bych si vedl ve volném tréninku ve srovnání s dalšími nováčky.“
Antonín Charouz, šéf týmu: „Je to slušný začátek víkendu. Tomášův loket se zdá být v pohodě, takže se držíme původního plánu a zbytek víkendu pojede on.“
Zdroj: BPA sport marketing a.s. Ilustračné foto: A1 Grand Prix Media
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.