SAN JOSE – TISKOVÁ KONFERENCE: Kvalifikace na trati Redback dopadla poměrně překvapivě a tak se pojďme podívat, jaká vyjádření k ní měli samotní jezdci.
Justin Wilson – RSPORTS (1. pozice): „Dnešní ranní trénink byl dost těžký. Ztratili jsme se a museli jsme bojovat. Zajeli jsme pěkný čas na kolo, ale pak to šlo pěkně z kopce. Doslova jsme se vrátili k našemu startovnímu setupu a pak se začalo opět dařit. Pak jsme se mohli dnes odpoledne opět hnout kupředu, což šlo docela rychle. Na odpolední kvalifikaci jsme navíc zvolili dobrou směs pneumatik Bridgestone, které pracovaly velmi dobře. První stint dopadl dobře, druhý už nebyl tak dobrý, protože přede mnou byl pomalejší jezdec, díky kterému jsem nemohl zajet rychlé kolo. Naštěstí musel zajet do boxů pro palivo, takže pak byla trať volná, abych mohl zajet extra čisté kolo, díky kterému mám Pole position. Celkem jsem ve druhém stintu odjel jen sedm kol. Pole position je zde v San Jose zjevnou výhodou, alespoň vzhledem k první zatáčce a k vedení závodu. Pak se jezdec může dostat do rytmu a najet si náskok. V posledních dvou letech jsem zde startoval z 9. a 12. pozice a bylo to velmi těžké se dostat skrz startovní pole. Jedinou šancí bylo získat pozici v boxech. Nyní máme výhodu, tak uvidíme, jak se závod bude vyvíjet.“
Sebastien Bourdais – Newman/Haas/Langin (2. pozice) „Pravda je taková, že výsledek je lepší, než dnes ráno. Ve skutečnosti jsme po celý dnešní den bojovali s jednou zadní pneumatikou. Porozuměli jsme našemu problému, až už bylo příliš pozdě. Když jsme přezuli auto na nové pneumatiky, zbývalo už jen 15 minut... Vypadá to, že dnes nešlo vše, tak jak má. Snažil jsem se, ale nešlo to. Ve druhé jízdě bylo zlepšení, dostal jsem se blíž lepším jezdcům, ale to nestačilo na Pole position. Měli jsme příliš nedotáčivé auto. Myslím, že jsme rádi za náš výsledek ze včerejška, protože dnes jsme pořádně ztratili. Vypadlo by to velmi špatně, tipuji tak na P10.“
„Speedy“ Dan Clarke – Minardi Team USA (3. pozice) „Dostali jsme se zde do dobré formy, zdá se, že se zde našemu vozu daří. Zatím jsme z našeho počínání v San Jose spokojeni. Vše je příznivé. Být v top 3 na startu, to je možnost se soustředit na vedení závodu. Je to možnost pracovat na strategii a ne se snažit prodírat startovním polem. Ale bylo to opravdu velmi vyrovnané. Včera byli všichni v jedné sekundě. Bylo to opravdu těsné.“
Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?
Facelift populárního korejského crossoveru Kia Sportage přináší kromě kosmetických úprav i technologický skok. Nový infotainment zvládne streamování videa, aktualizace přes internet i platby za parkování. Pod kapotou se objeví výkonnější hybridy s novou automatickou převodovkou a poprvé i plug-in verze s pohonem předních kol.
BMW na prestižním festivalu elegance u jezera Como představilo vůz, který bere dech. Nový model Speedtop navazuje na loňské koncepty a tentokrát nepůjde jen o výstavní kus – limitovaná série 70 vozů s osmiválcem pod kapotou míří do výroby. Design, luxus a výkon v unikátním shooting braku, který si ale běžný smrtelník nekoupí.
Nejmenší model Toyoty dostal to, co u městských vozů nevídáme – silný full-hybridní pohon. Omlazené Aygo X nejen že výrazně posílilo, ale nově nabídne i techniku z větších modelů a lepší výbavu. A to všechno dál vyrábějí čeští dělníci v Kolíně.
Čínský výrobce Zeekr, vlastněný koncernem Geely, odhalil ceny a specifikace nového elektrického SUV Zeekr 7X pro Austrálii i Evropu. Prémiově laděný elektromobil, který vznikl pod taktovkou evropských vývojářů, míří přímo proti Tesle Model Y, Audi Q6 e-tron či BMW iX3. S dojezdem až 870 km, extrémně rychlým nabíjením a výbavou srovnatelnou s luxusní třídou může výrazně zamíchat kartami v segmentu.
Francouzská značka Alpine oficiálně představila svůj první elektrický crossover. Novinka s označením A390 navazuje na loňský koncept a zaujme nejen ostře řezaným designem, ale především technikou: pod kapotou má tři elektromotory, až 470 koní a baterii s kapacitou 89 kWh. Do prodeje půjde koncem roku.
Škoda Auto představila futuristickou vizi legendárního modelu Favorit. Kultovní hatchback z konce osmdesátých let se v nové studii mění na elektrický crossover, který spojuje retro prvky s aktuálními designovými trendy. Projekt vznikl z iniciativy designérů Ljudmila Slavova a Davida Stingla.
Nissan se s novou Microu vydal cestou nejmenšího odporu – převzal Renault 5 E-Tech a přemaloval ho. Výsledek? Elektromobil bez vlastní identity, který selhává v designu i konkurenceschopnosti. Japonci vsadili na špatného koně a přidali vlastní chyby.
Ročně se v Česku prodá na 650 000 ojetých aut. Může se proto zdát, že koupit si ojeté auto není žádný problém. Velký výběr ovšem ještě není zárukou kvality. Nemalé množství prodávaných ojetin skrývá před kupujícím svou historii. K tomu, aby se nechali vlákat do pasti, napomáhá i řada častých chyb, které zájemci při výběru vozu dělají. Které to jsou a čemu se vyhnout?
Každý motorkář, ať už jezdí po městě, okreskách nebo v lehkém terénu, ví, jak snadno může dojít k nečekanému pádu. Někdy stačí kluzká vozovka, jinak postavený stojan nebo prosté zaváhání při manipulaci na místě. A právě v těchto situacích často dochází k poškození některé z nejcitlivějších částí – ovládacích páček.
Toyota udělala revoluční krok. Její nejprodávanější SUV RAV4 bude od modelového roku 2026 k mání výhradně jako hybrid nebo plug-in hybrid. Bez čistě benzínové varianty tak míří ke stovkám tisíc Američanů, kteří si změny ani nemusí všimnout – a přesto začnou jezdit čistěji.
Čínská technologická značka Xiaomi oficiálně představila svůj druhý elektromobil – sportovní SUV YU7. S dojezdem přes 830 kilometrů, výkonem až 681 koní a vzhledem evokujícím Ferrari Purosangue má YU7 ambici stát se vážnou konkurencí Tesly Model Y – alespoň na domácím trhu.