Taká je bilancia dramatických okamihov, ktoré okrem nepochopiteľnej kolízie pilotov iSport po štarte a zrazenie mechanika v boxoch postihli hlavné sobotné preteky francúzskeho kola seriálu GP2.
Prvé tri kolá hlavných pretekov seriálu GP2 sa nezmazateľne pripíšu do dejín tohto sprievodného seriálu Formuli 1. Po nepochopiteľnej kolízii ihneď po štarte dvoch pilotov stajne iSport štartujúcich z prvej rady nasledovala po pár zákrutách nebezpečná havária Ernesta Visu z tímu Racing Engineering. Jeho monopost nabehol na zadnú časť Michaela Ammermüllera a po vzlietnutí absolvoval nebezpečnú haváriu s piruetami, ktorá po náraze do sĺpu spôsobila prelomenie monopostu a dopad po viac, ako 50 metroch za zvodidlami. Letiaci vrak monopostu našťastie tesne minul traťových maršálov a odniesol si to akurát hasiací prístroj.
Po havárii došlo k výjazdu bezpečnostného auta a hromadná zastávka v boxoch. Tá sa stala takmer osudná pre čakajúceho mechanika tímu DAMS na výmenu kolesa, ktorý utržil náraz do nôh od Lapierra po jeho príjazde. Aj keď jeho skutočný stav nie je doposiaľ známy, zábery z kamery naznačovali, že mal skôr iba narazené kolená. Oveľa horšie to vyzeralo s Visom, ktorého zdravotníci opatrne vyprosťovali z vraku monopostu. Incident dotlačil vedenie pretekov k vyveseniu červenej vlajky na takmer hodinu.
Podľa posledných informácií našťastie neutržil vážne zranenie napriek tomu, že došlo údajne aj k poškodeniu prilby. Bol schopný komunikácie, pričom si akurat sťažoval na bolesti ruky. Pochopiteľne bol následne prevezený na preventívnu prehliadku do zdravotníckeho centra.
Tu sú sľúbené videá zo začiatku pretekov:
Kolízia Glocka a Zubera po štarte + havária Ernesta Visa
Havária Ernesta Visa detailnejšie + zrazený mechanik
Foto: www.gp2series.com
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, které na semaforu sice potrápily kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?