Xiaomi, známý především jako výrobce mobilních telefonů a elektroniky, se loni odvážně pustil do automobilového průmyslu se sedanem SU7. Jeho ambice ale nezůstaly u prvního kroku – brzy následovala prémiová verze Ultra, která se právě dostala do prodeje. Nový model překvapil trh svou výrazně nižší cenou, než se původně očekávalo.
Xiaomi se v automobilovém světě uvedlo s velkou razancí. Jeho první model SU7 se během loňského roku stal nečekaným hitem – do konce roku 2024 se prodalo téměř 140 000 kusů, což překonalo i původní očekávání samotné značky. Letos si Xiaomi klade ještě vyšší cíle a plánuje expanzi modelové řady. Na trh vstoupí SUV YU7 a v průběhu roku se přidá další SUV, jehož jméno zatím firma tají.
Než se ale zákazníci dočkají nových modelů, Xiaomi se rozhodlo potěšit čínské řidiče výkonnostní verzí SU7 Ultra. Automobilka ji avizovala už na podzim, přičemž finální podoba je o něco umírněnější než původní koncept zaměřený na okruhy. Místo výrazného karbonového provedení a masivních spoilerů vsadila na vyváženější design, ovšem pod kapotou si zachovala extrémní techniku.
Letos chce prodeje ještě znásobit – kromě rozšíření nabídky o nové SUV YU7 plánuje také další, zatím neznámý model. Největší pozornost ale aktuálně poutá nejvýkonnější verze sedanu, označená jako Ultra, která má ambice stát se konkurencí i pro sportovní značky jako Porsche nebo Tesla.
SU7 Ultra nabídne extrémní výkon díky třem elektromotorům – jeden o výkonu 288 kW pohání přední nápravu, zatímco dva zadní s výkonem 2× 425 kW dohromady produkují ohromujících 1 138 kW (1 548 koní). Maximální rychlost 359 km/h a zrychlení z nuly na stovku za 1,98 sekundy řadí tento čínský elektromobil mezi nejrychlejší sériově vyráběné vozy současnosti. K tomu přidává špičkovou NMC baterii Qilin 2.0 od společnosti CATL s kapacitou 93,7 kWh a ultra rychlým nabíjením, kdy se z 10 % na 80 % dobije za pouhých 11 minut.
Velkou pozornost vzbudila i cenová strategie Xiaomi. Původně oznámená cena 814 900 yuanů (cca 2,67 milionu Kč) byla při únorovém ceremoniálu snížena o 35 % na 529 900 yuanů (asi 1,74 milionu Kč). Tento krok se okamžitě promítl do prodejních čísel – během prvních deseti minut přišlo 6 900 objednávek, do dvou hodin už jich bylo 10 000, což odpovídalo původní roční výrobní kapacitě modelu Ultra. Po 24 hodinách už Xiaomi hlásilo neuvěřitelných 15 000 objednávek.
SU7 Ultra se zároveň chystá i na evropskou premiéru – automobil se oficiálně představí 3. března na veletrhu MWC 2025 v Barceloně, kde Xiaomi poprvé přiblíží své plány pro zahraniční trhy.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?