Nový projekt pochází z dílny české Škody Auto, respektive její dceřiné společnosti Škoda Auto Digilab. Mladoboleslavská automobilka se v jeho rámci domluvila se třemi pražskými univerzitami na spuštění platformy pro sdílení vozů mezi studenty.
Za projektem z velké části stojí sami studenti pražských vysokých škol. Konkrétně se jedná o studenty ČVUT, VŠE a ČZU. Připraveno mají prozatím šest vozidel Škoda Fabia, pro každou univerzitu dvě. Do testovacího provozu by se mělo zapojit až 300 studentů. Po skončení testovací fáze se projekt vyhodnotí a poté se rozhodne o jeho pokračování.
„Buď před koncem roku, nebo začátkem příštího bude spuštěna testovací uzavřená fáze, ve které bude předem vybraných 300 lidí v rámci zmíněných univerzit. Půjde o důvěryhodné osoby, které budou moci službu kompetentně ověřit, ohodnotit a okomentovat,“ řekl v pondělí bývalý vedoucí marketingu a nynější vedoucí strategie Škoda Auto Česká republika Michal Pres s tím, že tato fáze bude trvat zhruba čtvrt roku.
„Vše jde odspoda, od studentů. My jsme je jen metodicky vedli a nějakým způsobem je mentorovali,“ přidává se šéf mladoboleslavské automobilky Luboš Vlček a dodává, že partnerem nové platformy bude Škoda Financial Services a „jedna pojišťovna“, jejíž odhalení teprve přijde.
Pokud se projekt nazvaný Uniqway osvědčí, brzy se dostane i na ostatní obyvatele Prahy. Studenti přišli dokonce s vlastním systémem odemykání a zamykání vozů, ke kterému budou využívat studentské karty ISIC. „Kdo by dnes chtěl nosit kartu navíc?“ dodává k tomu Pres, kterého příjemně překvapila technická angažovanost a zdatnost českých studentů. „Klasický carsharing, jak jej známe, nám nedával moc ekonomický smysl. Zejména v Praze, kde je zastávka na MHD na každém rohu,“ vysvětluje Pres, proč se automobilka vydala zrovna tímto směrem.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?