Toyota dnes oznámila, že v letošním třetím čtvrtletí prodala v Evropě 216 837 vozů značek Toyota a Lexus, což oproti stejnému období v loňském roce znamená nárůst o 5 %. Během téhož období se tržní podíl TME přehoupl přes 5 %, poprvé za poslední čtyři roky. Prodeje hybridních modelů Toyoty pak v předposledním letošním kvartálu vzrostly o 20 % na 32 746 vozů. Hybridní modely tak letos v prvních devíti měsících tvořily 18 % celkových prodejů TME.
Viceprezident pro obchod a marketing TME Daniele Schillaci uvedl: „Když se do autosalonů začaly dostávat dva naše nové klíčové modely vyráběné v Evropě, Auris Touring Sports a Corolla, naše prodejní výsledky ve třetím kvartálu začaly rychle stoupat, přičemž náš tržní podíl zde poprvé od roku 2009 přesáhl hranici 5 %. Když k tomu připočítáme bezmála 20% meziroční nárůst v prodeji hybridních modelů, máme skvělou pozici prodat v roce 2013 na trzích v Evropě více vozů než vloni, což je vzhledem k celkovému poklesu trhu dobrým výsledkem.“
O vzestup prodejů v konstrukční řadě Auris řazené mezi kompaktní vozy se postarala verze Auris Touring Sports, vyráběná ve Velké Británii. Její prodeje ve třetím kvartálu narostly o 66 % na 33 348 jednotek.
Celosvětové prodeje modelu Toyota Corolla doposud přesáhly hranici 40 milionů vozů – což je prodejní rekord napříč modely všech značek. Corolla nové generace si ve třetím kvartálu opět vede skvěle, neboť její prodeje vyšplhaly o 24 % na 20 511 vozů.
Kvartální prodeje klíčových modelů značky Toyota završuje Toyota Verso, kde byl zaznamenán nárůst o 17 % na 9 887 jednotek. Díky stylistickým změnám modelu, ke kterým letos došlo, si Verso upevnilo svoji pozici v segmentu kompaktních MPV.
Výborný prodejní trend Toyoty RAV4 byl ve třetím čtvrtletí potvrzen nárůstem prodejů o 55 % na 24 505 vozů.
Během prvních devíti letošních měsíců umístila Toyota na evropských trzích celkem 598 287 vozů.
Hlavní úspěchy značky Lexus
Po úspěšném uvedení nového modelu IS vzrostly prodeje vozů Lexus ve třetím čtvrtletí o 2 % na 11 984 jednotek.
Velkému zájmu se těšil především nově představený Lexus IS 300h s hybridním pohonem, jenž ve třetím kvartálu představoval asi 80 % ze všech prodaných vozů Lexus IS. Celkové prodeje modelu Lexus IS pak mezi červencem a zářím dosáhly 3 474 jednotek.
K posílení evropských prodejů značky Lexus napomáhají i modely Lexus ES a LS. Dosavadní letošní prodeje modelu Lexus ES vzrostly oproti stejnému období loňského roku na pětinásobek, tj. na 2 071 vozů, přičemž prodeje modelu Lexus LS se ztrojnásobily na 811 vozů.
Lexus v letošním roce zatím prodal na evropských trzích 31 593 vozů.
Hybridní pohon v popředí
Prodeje Toyoty Yaris Hybrid vyráběné ve Francii rostly i ve třetím čtvrtletí, přičemž v září dokonce dosáhly měsíčního prodejního rekordu daného modelu (5 251 vozů). Ve třetím kvartálu pak prodeje verze Yaris Hybrid vzrostly o 13 % na 12 212 vozů.
V nižší střední třídě se i nadále dobře prodával Auris Hybrid, jehož kvartální prodeje vystoupaly bezmála o 70 % na 8 665 vozů.
TME letos do konce září prodala v Evropě celkem 115 032 vozů Toyota a Lexus s plně hybridním pohonem, což oproti stejnému období loňského roku znamená nárůst o 47 %. Bezmála 20 % všech vozů prodaných v tomto období je poháněno hybridním ústrojím.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.