Přibližně před půl rokem jsme měřili rozdíl ve spotřebě vozu při jízdě po dálnici rychlostí 130 km/h a následně rychlostí 90 km/h za kamionem. V té době jsme měli v testu k dispozici DS3 Crossback s benzínovým motorem 1,2 PureTech. Tento týden máme stejný vůz s naftovým motorem 1,5 BlueHDi, tak jsme se rozhodli měření zopakovat, tentokrát s naftovým vozem.
Jelikož první pokus s měřením spotřeby na dálnici měl mezi čtenáři velice slušný úspěch, rozhodli jsme se pokus opakovat. K týdennímu testu máme v redakci stejný vůz jako posledně, ale tentokrát s naftovým motorem. Bude výsledný rozdíl ve spotřebě stejně propastný jako posledně nebo u naftového vozu tak zásadní rozdíl ve spotřebě nebude? To se dozvíte v následujících řádcích.
Nejprve si připomeneme výsledky v měření z prvního testu. Tehdy jsme naměřili při ustálené rychlosti 130 km/h spotřebu 7,1 litrů na 100 km. Spotřeba při jízdě za kamionem byla o ohromných 51% nižší, konkrétně jsme naměřili spořebu 3,5 litrů na 100 km.
Tentokrát jsme se při jízdě po dálnici ustálenou maximální povolenou rychlostí dostali na spotřebu 5,3 litrů na 100 km. Při měření jízdy za kamionem, nutno podotknout, že v bezpečné vzdálenosti , při které nebyl odbourán všechen aerodynamický odpor vzduchu, jsme naměřili úžasných 2,4 litrů nafty na 100 km. Což je pokles spotřeby dokonce o 55%, tedy ještě větší rozdíl, než při obdobném měření benzínové motorizace.
A jak je to s finanční vs. časovou úsporou?Rozdíl ve spotřebě při jízdě za "kamionem" oproti jízdě maximální povolenou rychlostí je 2,9 litru na 100 km. Při současných cenách nafty okolo 27,20 Kč jsem tak na každém ujetém kilometru ušetřil asi 80 haléřů, výměnou za 12 sekund strávených navíc řízením vozidla. Z čehož nám vychází úspora 240 Kč na hodinu.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?