V posledních letech jsme svědky masivní propagace přechodu od klasických spalovacích motorů směrem k elektromobilitě. Čistě elektrické automobily však mají stále mnoho omezení a tak se nejschůdnější cestou zdají být hybridy, které kombinují výhodu obou světů. O tom ostatně svědčí i fakt, že hybridní vozidla začínají stále častěji sloužit i v policejních sborech.
V minulém roce, zhruba touto dobou, jsme psali o hybridním policejním sedanu, který prošel všemi zkouškami a byl schválen pro aktivní službu u policie a kromě role hlídkového vozu mohl plnit svou roli i při pronásledování pachatelů v automobilových honičkách.
Nyní se situace opakuje, ovšem s tím rozdílem, že policisté schválili pro hlídkovou službu i pronásledování nový model "Police Interceptor Utility." Ten se může pochlubit vyšším výkonem a současně nižší spotřebou, čehož bylo dosaženo díky hybridnímu pohonnému systému.
Nový Ford Police Interceptor Utility je vůbec prvním hybridním SUV ve službách policie, které může zasahovat i u pronásledování pachatelů. Ford navíc slibuje, že díky hybridní technologii může policejní sbor ročně ušetřit zhruba 3 200 dolarů (cca 70 000 Kč) oproti klasickému modelu jen se spalovacím motorem.
Podle Fordu by měl nový Police Interceptor Utility dosáhnout kombinované spotřeby cca 9.8 l/100 km, což je úspora zhruba 40 % oproti v současnosti používaným 3.7 litrovým motorům V6. Kromě úspornější jízdy se navíc počítá i s výraznými úsporami v momentě, kdy vůz stojí s nastartovaným motorem.
Policisté, kteří budou s novými vozy sloužit, se navíc mohou těšit na lepší akceleraci a současně vyšší maximální rychlost, což je opět zásluha hybridního pohonu. Z jeho Li-Ion baterií navíc bude napájena veškerá elektronika vozidla, jako jsou například výstražná světla, počítač, vysílačka a další vybavení. Podle Fordu byl hybridní systém nastaven speciálně pro potřeby policie, takže se umí automaticky přizpůsobit potřebám.
Ford navíc standardně vybavuje policejní vozy speciální systémem Ford Telematics, díky kterému se mohou policisté dostat k záznamům o jízdách a snadno tak navrhovat změny v jejich využívání pro optimální provoz. Současně mohou být policejní vozy vybaveny i systémem Police Perimeter Alert, který sleduje pohyb okolo vozu, analyzuje ho a snaží se nalézt potencionální nebezpečí pro policisty. Pokud se něco takového objeví, vůz zatroubí, vytáhne okna a zamkne dveře - automaticky.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.