Dieselové motory se v posledních letech staly kontroverzním tématem. Zatím co dříve se podle mnoha ekologů a státních úředníků jednalo o naprostou spásu pro všechny motoristy, dnes už s jistotou víme, že učinit dieselový motor ekologickým je téměř nemožné - a to navzdory stále přísnějším emisním normám limitům, kterými se Evropská unie snaží tlačit na automobilky.
Dieselové motory během praktických testů v reálném prostředí stále produkují příliš vysoké množství oxidů dusíku a to navzdory novým a přísnějším evropským regulacím emisních limitů.
Tak lze shrnout závěr vědců z Mezinárodní rady pro čistou dopravu (International Council on Clean Transportation / ICCT), nezávislé a nevýdělečné organizace sídlící v Berlíně, která zveřejnila první výsledky svých nových výzkumů, na kterých se podílela řada dalších organizací - například i FIA.
Iniciativa TRUE (The Real Urban Emissions Initiative) dnes podle webu Motor1.com zveřejnila zajímavou grafiku, která ukazuje skutečné emise oxidů dusíku během zkoušek v městském prostředí. Výsledky jsou řazeny dle barev zelená, žlutá červená s klasickým systémem dobré, průměrné a špatné.
Podle True prošlo testy na 4 850 modelů, které splňovaly ekologické normy od Euro 3 po Euro 6. Výsledky se pak nedají označit jinak než za překvapivě tragické. Všechny dieselové modely od Euro 3 po 5 a 91 % modelů Euro 6 získalo hodnocení špatné. Naproti tomu emise většiny benzínových automobilů v kategorii Euro 6 byly označeny za dobré, menší část pak za průměrné.
Studie dokonce zjistila, že modely čtyř skupin výrobců překračovaly limity Euro 6 až dvanáctinásobně. Nejhorší výsledek pak předvedla skupina automobilů / motorů, jejichž emise překračovaly limity až osmnáctinásobně.
Nejhorší však je, že všechny automobily ze skupiny Euro 6 překonávaly během praktických zkoušet v městském režimu výrobcem udávané hodnoty NOx. Průzkum měl navíc zjistit, že benzínový automobil s nejvyššími emisemi ve skupině Euro 6 produkoval zhruba stejně NOx, jako nejekologičtější naftový automobil.
Ve skupině Euro 5 se navíc zjistilo, že většina dieselových modelů překračuje emise své skupiny minimálně dvojnásobně, přičemž nejhorší zástupce překračoval emise NOx až 18-násobně.
„Pokud bych byl zákazník a viděl bych výsledky těchto testů, pravděpodobně bych se nerozhodl koupit si naftový automobil," pronesl Peter Mock z ICCT. „Dokonce ani automobily splňující Euro 6 nebyly schopny dodržet své sliby. Všem podobným automobilům by tak měl být vjezd do center měst zakázán."
Mike Hawes, generální ředitel společnosti výrobců a prodejců motorových vozidel (SMMT) pronesl: „Díky masivním investicím je každá generace automobilů pokročilejší než generace předešlá a samozřejmě nabízí nižší emise. To je ověřeno testy a zákazníci si mohou být jisti, že nové automobily jsou ty nejčistší vůbec a samozřejmě splňují emisní standardy nařízené EU.
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.