Zatímco automobilky se nás snaží přesvědčit o smysluplnosti pohonu na elektrickou energii a pracují na vývoji různých elektromobilů a ekologických hybridů, Volkswagen se podíval do blízké budoucnosti a zjistil, že pro naše velkolepé plány a sny o elektromobilitě zkrátka nebudeme mít dostatek baterií.
Ulrich Eichhorn, šéf výzkumu a vývoje v automobilce Volkswagen, se během minulého měsíce v jednom z rozhovorů pro média rozhovořil o problému, kterému budou všechny automobilky zaměřené na elektromobilitu brzy čelit. Podle dostupných dat a prohlášení automobilek totiž do roku 2025 nebude dostatek baterií pro výrobu elektromobilů.
Podle propočtů, které Eichhorn vypracoval, bude v roce 2025 jen samotná automobilka Volkswagen potřebovat více než 220 gigawatthodin energie pro své elektromobily. Pokud se však i ostatní světoví výrobci budou snažit dosáhnout 25% podílu elektromobilů na celkovém prodeji vozidel do roku 2025, pak by jen automobilový průmysl potřeboval do roku 2025 baterie s kapacitou více než 1,5 terawatthodin.
Taková kapacita je ekvivalentem zhruba 40 "Gigafactory" automobilky Tesla. Ta má však prozatím k dispozici pouze jednu rozestavěnou továrnu, která má být dokončena až v roce 2020. Druhý Tesla Gigafactory by měla být vybudována v Evropě. Její lokace a začátek stavby však bude upřesněn až v průběhu tohoto roku - mezi horké kandidáty však patří i Česká republika.
Automobilka Volkswagen samozřejmě pracuje i na vlastním vývoji technologií pro baterie, tento vývoj je však velmi zdlouhavý a finančně nákladný. Podle zpráv z webu Automotive News by měli vědci z VW aktivně pracovat na vývoji lithium-sulfurových baterií (Li-S) a lithium-vzduchových baterií. Jejich zavedení do komerčního provozu je však otázkou minimálně dalších 15 let.
V loňském roce jsme si do testu vzali hned několik lehce ojetých SUV z prémiového segmentu. Začalo to s Audi Q5, BMW X3 a minulý týden jsme přidali do party Volvo XC60. Vyzkoušeli jsme i aktuální generaci Lexusu NX. Bylo tedy na čase sáhnout také po Mercedesu GLC a zjistit, kdo je skutečným králem této třídy.
Oblíbené středně velké SUV ze světa prémiových značek, které má rozhodně co nabídnout. Volvo XC60 boduje designem, bezpečností i univerzálností, ale ne všechno je zlato, co se třpytí. Dobrou zprávou je, že dnes se dá pořídit za velmi zajímavé peníze, díky čemuž jde o překvapivě dostupné a velmi univerzální auto pro široké spektrum zákazníků.