Nová generace Lexusu LS v lednu v Detroitu zaujala. Oproti všem stále stejným Audi, BMW a Mercedesům jsou její ostré křivky a obrovská maska chladiče vítaným oživením. Do Ženevy dorazila evropská podoba modelu, samozřejmě s hybridním pohonem.
Hybrid a Lexus, to jsou dva pojmy, které k době zkrátka neodmyslitelně patří. Ani nová generace limuzíny LS se bez kombinace (tentokrát) 3.5litrového šestiválce Dual VVT-i a dvou elektromotorů neobejde. Celkově ústrojí Multi Stage Hybrid produkuje 264 kW (359 k) a 356 Nm, na silnici tuto porci přenáší čtyřstupňová automatická převodovka (je řidičsky zajímavější než automat CVT, přičemž mezi pohybem plynového pedálu a skutečným zrychlováním vozidla je přirozenější vazba). Použitá elektronika ale zajišťuje, že se chová jako desetistupňový automat. Podobně jako v kupé LC 500h se stejnou technikou umí převodovka také řadit v manuálním režimu. V řeči čísel limuzína zrychluje z 0 na 97 km/h za 5,4 sekundy.
Přísun energie elektromotorům má na starosti lithium-iontový akumulátor, který je o 20 procent menší než nikl-metal hydridový v předchozí generaci vozu. Zároveň má ale větší hustotu a je také lehčí. Další kilogramy dolů zaznamenala limuzína použitím modulární platformy GA-L, kterou má ve svých útrobách i kupé LC. Zajímavostí je, že rozvorem 3125 milimetrů novinka překonává dokonce předchozí generaci s prodlouženým rozvorem. Kam tedy půjde nové „eLko“ je ve hvězdách. Na délku má pak LS 5235 milimetrů, na šířku 1900 milimetrů a na výšku 1450 milimetrů.
Na výrazném designu se nezměnilo vůbec nic, zmínit tak můžeme denní svícení a zadní světla ve tvaru písmene L, vřetenovitou masku chladiče nebo kola o průměru 19 a 20 palců. Stejně tak se kromě nutných hybridních detailů neměnila kabina. Najdeme v ní tak 12,3palcový infotainment, až 24palcový head up displej, ve 28 směrech nastavitelná přední sedadla a dřevěné obložení. Na některé prvky byl použit laserový řez, zadní sedadla mají odvětrávání, vyhřívání i masážní motorky. Z dlouhé řady bezpečnostních prvků stojí za vypíchnutí detekce chodců s aktivním řízením. Elektronika je tak chodce schopná sama objet.
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?