Nová generace Lexusu LS v lednu v Detroitu zaujala. Oproti všem stále stejným Audi, BMW a Mercedesům jsou její ostré křivky a obrovská maska chladiče vítaným oživením. Do Ženevy dorazila evropská podoba modelu, samozřejmě s hybridním pohonem.
Hybrid a Lexus, to jsou dva pojmy, které k době zkrátka neodmyslitelně patří. Ani nová generace limuzíny LS se bez kombinace (tentokrát) 3.5litrového šestiválce Dual VVT-i a dvou elektromotorů neobejde. Celkově ústrojí Multi Stage Hybrid produkuje 264 kW (359 k) a 356 Nm, na silnici tuto porci přenáší čtyřstupňová automatická převodovka (je řidičsky zajímavější než automat CVT, přičemž mezi pohybem plynového pedálu a skutečným zrychlováním vozidla je přirozenější vazba). Použitá elektronika ale zajišťuje, že se chová jako desetistupňový automat. Podobně jako v kupé LC 500h se stejnou technikou umí převodovka také řadit v manuálním režimu. V řeči čísel limuzína zrychluje z 0 na 97 km/h za 5,4 sekundy.
Přísun energie elektromotorům má na starosti lithium-iontový akumulátor, který je o 20 procent menší než nikl-metal hydridový v předchozí generaci vozu. Zároveň má ale větší hustotu a je také lehčí. Další kilogramy dolů zaznamenala limuzína použitím modulární platformy GA-L, kterou má ve svých útrobách i kupé LC. Zajímavostí je, že rozvorem 3125 milimetrů novinka překonává dokonce předchozí generaci s prodlouženým rozvorem. Kam tedy půjde nové „eLko“ je ve hvězdách. Na délku má pak LS 5235 milimetrů, na šířku 1900 milimetrů a na výšku 1450 milimetrů.
Na výrazném designu se nezměnilo vůbec nic, zmínit tak můžeme denní svícení a zadní světla ve tvaru písmene L, vřetenovitou masku chladiče nebo kola o průměru 19 a 20 palců. Stejně tak se kromě nutných hybridních detailů neměnila kabina. Najdeme v ní tak 12,3palcový infotainment, až 24palcový head up displej, ve 28 směrech nastavitelná přední sedadla a dřevěné obložení. Na některé prvky byl použit laserový řez, zadní sedadla mají odvětrávání, vyhřívání i masážní motorky. Z dlouhé řady bezpečnostních prvků stojí za vypíchnutí detekce chodců s aktivním řízením. Elektronika je tak chodce schopná sama objet.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.