Ostré hatchbacky Renault vždy uměl. Vzpomeňte na Clio Williams, Clio V6 nebo Mégane RS R26.R. Koncept Zoe e-Sport je ale i na poměry Francouzů velkou divočinou. Vychází z techniky pro šampionát elektrických formulí a ve sprintu by zničil i mnohem silnější vozy.
Renault Zoe je nejoblíbenější elektromobil značky a jeden z nejoblíbenějších elektromobilů na evropských trzích vůbec. Z něj ale u konceptu e-Sport příliš nezůstalo. Především pohonné ústrojí je naprosto odlišné, když se skládá z celkem dvou elektromotorů s výkonem 340 kW (462 k) a točivým momentem 640 Nm. Každý je umístěn na opačné straně vozu a má k dispozici vlastní akumulátor s kapacitou 40 kWh. Chlazení obstarává voda a vzduch. Auto funguje v jednom ze čtyř režimů, který přizpůsobí pohon k rychlé nebo naopak úsporné jízdě.
Při využití maximálního potenciálu zrychluje agresivní hatchback z 0 na 100 km/h za 3,2 sekundy a dosáhne na 210 km/h. Dáno je to také poměrně nízkou hmotností jen 1460 kilogramů, včetně řidiče. Přizpůsobena byla i další technika, Zoe e-Sport tak má jako základ ocelové trubkové šasi, vpředu i vzadu jsou dvojité lichoběžníky, tlumiče Öhlins jsou nastavitelné do jednoho ze čtyř režimů a samozřejmostí jsou i snížená světlá výška a širší nápravy. Na jejich koncích jsou 20palcová kola s pneumatikami o rozměru 245/35. O zastavení se starají větší brzdové kotouče.
Vnější vzhled už modrým lakem se žlutými detaily prozrazuje příslušnost k monopostu pro šampionát Formula E. Karosérie je pochopitelně vyrobena z karbonu, což dávají najevo i některé díly. Nechybí ale samozřejmě ani typické prvky silničních Renaultů – přední světla s optikou ve tvaru písmene C nebo lamela v předním nárazníku jako u Clia RS. Celek pak zakončují nasávací otvory před zadními koly, difuzor a výrazný karbonový spoiler. Uvnitř uhodí do očí ocelová bezpečnostní klec společně s anatomickými sedadly Recaro. Volant spolu s digitálním displejem místo přístrojů opět připomíná elektrické formule, naproti tomu minimalistická středová konzole odkazuje na silniční supersporty. Dodejme, že převládající barva je modrá, z materiálů dominují hliník a Alcantara.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.