Dnešní doba stále přeje spalovacím motorům a hybridy či elektromobily jsou brány pouze jako alternativa. Již brzy se ale může stát, že právě z ekologických modelů se stejnou jedničky a z benzínových či naftových motorů alternativní pohony. Na základě podobných aut by pak byla postavena celá modelová řada, včetně kombi. Jak by taková hybridní kombi vypadala dnes?
Velké baterie a nízká užitná hodnota, to jsou dva hlavní faktory, proč se zatím na trhu nevyskytuje příliš rodinných aut s hybridním pohonem. V nižší střední třídě dokonce figuruje jedno jediné kombi s alternativním typem paliva. Toyota Auris Touring Sports navíc není pouze hybridem, existuje i ve spalovací variantě. Mnohem zajímavější je představa, že by se praktické a mezi rodinami žádané karosérie dočkal Prius, průkopník na poli hybridních automobilů. Pětidveřová karosérie typu liftback už sama o sobě není nepraktická, teprve kombi by ale posunulo maximální využití vozu. A to navzdory existenci Priusu+, MPV s technikou minulého Priusu.
Jak ukazuje grafik X-Tomi, Priusu Touring Sports by to překvapivě mohlo i slušet. Rozhodně se nekoná nějaká soutěž o co největší rakev za zadními sedadly. Prodloužená zadní část ke zbytku karosérie opravdu sedí, troufáme si tvrdit že více než ke konvenčnímu Aurisu. Hlavní výhodou takové karosérie by byl nárůst zavazadlového prostoru – ze standardních 502 litrů by se stalo něco mezi 600 až 700 litry. Netknuté by naopak zůstalo pohonné ústrojí, složené z 1.8 VVT-i a elektromotoru. Maximální výkon 90 kW (122 k) přenáší na kola automat e-CVT. Elektrická energie se ukládá do NiMH akumulátorů, průměrná spotřeba je 3,3 l/100 km. Ceny u nás startují na 744 900 korunách.
Úhlavním rivalem Priusu je od letošního roku Hyundai Ioniq, první auto na světě, dostupné jako hybrid, plug-in hybrid a elektromobil. Karosérie svým tvarem Toyotu až nápadně připomíná, jednotlivé prvky jsou ale samozřejmě jiné. Pokud by však došlo na Prius Touring Sports, Ioniq Wagon by se minimálně dostal do úrovně potenciálního uvedení. Na rozdíl od Toyoty jihokorejskému zástupci praktičtější zadní část úplně nesluší, opět by ale došlo na navýšení kufru ze současných 443 litrů až někam k šesti stovkám. Výhodou Hyundaie je silnější pohonné ústrojí – 1.6 GDI a elektromotor mají maximálně 104 kW (141 k). Sílu přenáší na kola šestistupňový dvouspojkový automat, energie se ukládá do LiPol akumulátoru. Spotřeba je průměrně 3,4 l/100 km, základní česká cena 699 990 korun.
Dočkáme-li se však někdy souboje těchto dvou hybridních kombíků je otázkou. Trh na masivní invazi hybridů zjevně ještě není připraven, v Americe pak podobná auta příliš na růžích ustláno nemají. Praktičtější varianta Priusu i Ioniqu tak prozatím asi zůstane jen snem šikovného počítačového grafika a naftová Octavia s naftovým Golfem mohou být naprosto v klidu.
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?