Bylo tomu tak u předchůdce a je tomu tak i dnes. O čem je řeč? O Porsche Panamera, které se ani ve druhé generaci nebude spoléhat výhradně na spalovací motory. V Paříži se totiž představí provedení 4 E-Hybrid, značící plug-in hybridní ústrojí v útrobách luxusní limuzíny.
Při premiéře nové Panamery přišly na řadu modely Turbo, 4S a 4S Diesel. Všechny tankují výlučně fosilní paliva, už tehdy ale bylo jasné, že dojde i na nějakou formu hybridu. Spekulovalo se dokonce o upraveném ústrojí z 918 Spyder, zatím se však zájemci o konkurenta Audi A8 nebo BMW řady 7 musí spokojit s „běžným“ plug-in hybridem 4 E-Hybrid. Pod jeho kapotou jsou zkombinovány zážehový šestiválec se dvěma turbodmychadly a elektromotor. První nabízí výkon 243 kW (330 k) a točivý moment 450 Nm, druhý má 100 kW (136 k) a 400 Nm. Start vozu probíhá výhradně na elektřinu a při rychlosti maximálně 140 km/h může bezemisní jízda pokračovat ještě dalších 50 kilometrů.
Limuzína je tak kdykoliv schopná naplno využít systémový výkon 340 kW (452 k), točivý moment 700 Nm, zrychlení z 0 na 100 km/h za 4,6 sekundy i maximální rychlost 278 km/h. Spotřeba je přitom průměrně 2,5 l/100 km. Stejně jako u čistě spalovacích modelů jsou poháněna všechna čtyři kola, a to přes osmistupňový dvouspojkový automat PDK. Energii poskytuje elektromotoru vodou chlazený lithium-iontový akumulátor, umístěný pod podlahou kufru, s kapacitou 14,1 kWh. Nabití ze zásuvky 10 A trvá 5,8 hodiny, 32 A zásuvka dobu zkrátí na 3,6 hodiny. Začátek nabíjecího procesu lze nastavit přes multimediální systém PCM nebo speciální aplikaci Porsche Car Connect pro chytré telefony či hodiny Apple Watch. Zajímavostí je pomocná klimatizace, upravující teplotu vzduchu v kabině i během nabíjení.
Často bude nejspíše v permanenci otočný volič jízdních režimů na volantu, jenž je součástí balíčku Sport Chrono. Jeho prostřednictvím lze totiž upravovat chování automobilu. Klasikou jsou módy Sport a Sport Plus, kdy především v tom druhém je využíván plný potenciál pohonného ústrojí a také baterií, které jsou dobíjeny tak rychle, jak je to jen možné, aby poskytovaly dostatečnou energii na podporu spalovacího motoru. Čistě elektrický je režim E-Power, Hybrid Auto pro změnu znamená automatické přepínání mezi pohonem na elektřinu nebo benzín. E-Hold udržuje aktuální stav baterie pro případ, že by řidič chtěl přepnout zpět do elektrického režimu, E-Charge znamená dobíjení akumulátoru vidlicovým šestiválcem.
Vedle otočného voliče na volantu je pak v interiéru několik dalších novinek. 12,3palcový displej infotainmentu PCM zobrazuje spolu s přístrojovou deskou informace o pohonném ústrojí, a to včetně aktuálně zbývající energie pro případné využití při potřebě maximálního výkonu. Již zmíněný panel přístrojů je tvořený dvěma sedmipalcovými displeji a centrálním analogovým otáčkoměrem. Objednávky přijímají němečtí prodejci již nyní, ceny startují na 107 553 eurech (cca 2 906 000 korun). První vozy dostanou evropští zákazníci fyzicky v půlce dubna příštího roku, další kontinenty pak budou následovat.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, které na semaforu sice potrápily kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?