Francie se odhodlala k celkem ráznému kroku. V Paříži začal platit nový zákaz pro vjezd vozidel vyrobených do roku 1997. Co to znamená pro její obyvatele a cizince, co tam jedou na dovolenou?
Zhruba dva týdny platí nová povinnost nalepit na svůj vůz ekologickou plaketu. Snaha o lepší vzduch v hlavním městě Francie ale má své trhliny, a tak již dnes má tříměsíční odklad. Tvrdé vykázání aut vyrobených před rokem 1997 včetně tak bude aplikováno letos v říjnu.
Už loni přitom byl v Paříži udělen zákáz vjetí autobusům a velkým nákladním autům vyrobeným před říjnem 2001. Dnes to jsou osobní a jednostopá vozidla, která nedosáhnou na emisní plakety, tedy vozy vyrobené přibližně do roku 1997.
V plánu je celkem šest ekologických plaket, které musí mít povinně všechna auta a motorky. První nejlepší plaketu dostanou elektromobily, ten nejnižší stupeň plakety naopak dostanou auta vyrobená před rokem 1997 a motorky s datem produkce před rokem 1999. Ve výsledku to znamená, že do Paříže nevjede přibližně 10 procent z celého současného počtu automobilů ve Francii.
Plán však ještě není domyšlený, radnice proto ihned zavedla tříměsíční odklad. „Po tuto dobu budou policisté jen upozorňovat řidiče na fakt, že nemají ekologickou plaketu. Od října budou následovat pokuty ve výši 35 eur,“ upozornil ÚAMK.
A co se stane v případě, že vůz nebude mít potřebnou plaketu? Zatím je pokuta stanovena na 68 eur a není jasně určeno, jak se bude zacházet s vozy cizinců a zda bude omezený vjezd platit i pro ně. A mimochodem, do roku 2020 pak nevjedou do Paříže ani auta vyrobená před rokem 2011.
Po delší době se podíváme na zoubek atraktivní ojetině, avšak v tomto konkrétním případě se spíše jedná o zánovní auto, než vyloženě ojetinu. Má najeto lehce přes 7 tisíc kilometrů, je z roku 2021 a největší výhoda je, že proti ceně nové plug-in hybridní Q5 stojí tato přibližně o milion méně. Dnešní recenze zjistí, jak se s touto Q5 jezdí a pro koho bude skvělou volbou.
Před třemi měsíci se společnost AURES Holdings rozhodla po 76 letech transformovat tradiční značku Mototechna do nové podoby. V Praze v ulici Kolbenova otevřela první polistopadovou samostatnou pobočku a značce dala nejen novou podobu loga, ale výrazně posunula na novou úroveň nabídku aut i služeb. To se ukázalo jako dobrý tah, protože tím zacílila na náročnější klientelu. Potvrzuje to i rostoucí NPS (hodnocení úrovně služeb od zákazníků) a vysoké hodnocení na Googlu. Doposud byla Mototechna součástí nabídky všech poboček AURES Holdings v Česku a na Slovensku. Do tří let plánuje Mototechna rozšířit nabídku na 2 000 aut a otevřít další pobočky nejen v České republice, ale i na Slovensku a v Polsku.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?