Francie se odhodlala k celkem ráznému kroku. V Paříži začal platit nový zákaz pro vjezd vozidel vyrobených do roku 1997. Co to znamená pro její obyvatele a cizince, co tam jedou na dovolenou?
Zhruba dva týdny platí nová povinnost nalepit na svůj vůz ekologickou plaketu. Snaha o lepší vzduch v hlavním městě Francie ale má své trhliny, a tak již dnes má tříměsíční odklad. Tvrdé vykázání aut vyrobených před rokem 1997 včetně tak bude aplikováno letos v říjnu.
Už loni přitom byl v Paříži udělen zákáz vjetí autobusům a velkým nákladním autům vyrobeným před říjnem 2001. Dnes to jsou osobní a jednostopá vozidla, která nedosáhnou na emisní plakety, tedy vozy vyrobené přibližně do roku 1997.
V plánu je celkem šest ekologických plaket, které musí mít povinně všechna auta a motorky. První nejlepší plaketu dostanou elektromobily, ten nejnižší stupeň plakety naopak dostanou auta vyrobená před rokem 1997 a motorky s datem produkce před rokem 1999. Ve výsledku to znamená, že do Paříže nevjede přibližně 10 procent z celého současného počtu automobilů ve Francii.
Plán však ještě není domyšlený, radnice proto ihned zavedla tříměsíční odklad. „Po tuto dobu budou policisté jen upozorňovat řidiče na fakt, že nemají ekologickou plaketu. Od října budou následovat pokuty ve výši 35 eur,“ upozornil ÚAMK.
A co se stane v případě, že vůz nebude mít potřebnou plaketu? Zatím je pokuta stanovena na 68 eur a není jasně určeno, jak se bude zacházet s vozy cizinců a zda bude omezený vjezd platit i pro ně. A mimochodem, do roku 2020 pak nevjedou do Paříže ani auta vyrobená před rokem 2011.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, které na semaforu sice potrápily kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?