Nabízet klasické spalovací motory maximálně v kombinaci s elektromotorem, to je v rámci programu Blue Geely Initiative plán čínské automobilky Geely na příští čtyři roky. Hlavní motivací k tomuto kroku je nařízení čínské vlády o snížení průměrné spotřeby jednotlivých automobilek na 5 l/100 km.
Pokud se ptáte, co tedy hodlá Geely svým zákazníkům nabídnout, tak jsou to hybridy, plug-in hybridy a elektromobily. Ty budou navíc postaveny pouze kolem dvou platforem, PE a FE, a jedné architektury CMA, čímž se povede výrazně zredukovat vývojové náklady. Tato redukce bude dokonce tak dramatická, že Číňané slibují vyrovnání cen dnešních modelů se spalovacím motorem a budoucích plug-in hybridů.
Na základě Compact Modular Architecture (zkráceně CMA), kterou aktuálně vyvíjí čínské technologické centrum v Göteborgu, bude postaven plug-in hybrid s přeplňovanou zážehovou patnáctistovkou, sedmistupňovým dvouspojkovým automatem a průměrnou spotřebou 2 l/100 km. Tato hodnota se v roce 2019 sníží na 1,8 l/100 km a o rok později dokonce jen na 1,5 l/100 km. Pokud jde o elektromobily, tam první vlaštovky v podobě modelů pro třídu těch nejmenších vozů uvidíme již v příštím roce.
Vedle segmentu ekologických aut chce Geely bodovat rovněž v produkci lehkých materiálů a multimediálních systémů. Nemalé prostředky budou vynaloženy také na vývoj vodíkových a kovových palivových článků.
Současnou vlajkovou lodí Blue Geely Initiative je 4631 mm dlouhý, 1789 mm široký a 1495 mm vysoký sedan Emgrand EV s rozvorem náprav 2650 mm. Pod jeho kapotou najdeme elektromotor o výkonu 129 koní s točivým momentem 250 Nm, který v kombinaci s bateriemi o kapacitě 44,8 kWh stačí na dojezd 330 kilometrů při konstantních 60 km/h, respektive 253 kilometrů při vyšších rychlostech. Z domácí sítě se sedan nabije za 14 hodin, rychlonabíječka tuto dobu zkrátí na 48 minut.
Řidič může volit z jízdních režimů Eco, Eco+ a Sports, přičemž v posledním se zrychlí odezva plynového pedálu a přístroje se místo modré podbarví oranžovou. Součástí výbavy je rovněž multimediální systém s rozhraním G-Netlnk, přes nějž je obrazovka mobilního telefonu promítána na displej infotainmentu. Z bezpečnostních prvků nechybí regenerativní brzdění, kontrola dynamiky, elektronická parkovací brzda nebo elektronický posilovač řízení.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?