ŠKODA AUTO doplňuje nabídku svých vozů na stlačený zemní plyn. Na český trh právě vstupuje OCTAVIA s motorem 1,5 G-TEC o výkonu 96 kW (130 k) a šestistupňovou manuální převodovkou. Díky tomu se tento druh alternativního pohonu stává ještě dostupnějším, neboť doporučené prodejní ceny začínají již na 563 900 Kč. V kombinaci s časově omezenou speciální akční nabídkou lze vůz OCTAVIA G-TEC nyní navíc pořídit už za 530 900 Kč.
V portfoliu mladoboleslavské automobilky jsou i další modely na CNG – SCALA a KAMIQ mohou mít pod kapotou agregát 1,0 G-TEC s výkonem 66 kW (90 k). OCTAVIA s motorem 1,5 G-TEC o výkonu 96 kW (130 k) a šestistupňovou manuální převodovkou je k dispozici pro liftback i kombi ve výbavových stupních Active, Ambition a Style. Protože však tento pohon lze kombinovat i s akčními modely, podařilo se doporučenou startovní prodejní cenu dostat na velmi příznivou hodnotu 530 900 Kč.
Máte rádi auta? Hledáme nové lidi do redakce. Napište nám na redakce@autoroad.cz a staňte se naším redaktorem.
Jiří Maláček, vedoucí tuzemského zastoupení automobilky ŠKODA AUTO, k nabídce uvádí: „Věříme, že tato varianta ještě zvýší všeobecný zájem o vozy s alternativními pohony a stane se oblíbenou volbou flotilových zákazníků. Zejména jim vychází vstříc příznivými provozními náklady při vyšších kilometrových nájezdech a oproti standardním spalovacím motorům produkuje výrazně menší množství emisí.“
ŠKODA AUTO již tradičně sází na CNG jako alternativu ke klasickým palivům. Agregát 1,5 G-TEC o výkonu 96 kW (130 k) není ve čtvrté generaci modelu OCTAVIA úplným nováčkem, dosud se však pároval výhradně se sedmistupňovou převodovkou DSG. Pro modelové řady SCALA a KAMIQ je k dispozici pohonná jednotka 1,0 G-TEC s výkonem 66 kW (90 k), která se kombinuje výhradně s šestistupňovou manuální převodovkou a specifikací Style. U autorizovaných obchodních partnerů ŠKODA AUTO Česká republika lze tyto kompaktní automobily pořídit za doporučené prodejní ceny 482 900 Kč (SCALA), resp. 495 900 Kč (KAMIQ).
Přestože budoucnost v oblasti alternativních pohonů bude patřit zejména bateriově poháněným elektromobilům (si někteří skálopevně myslí, pozn. redakce), CNG významně přispívá ke snižování emisí. Agregáty G-TEC jsou ve srovnání s běžnými spalovacími motory emisně čistší a mají výrazně nižší náklady na pohonné hmoty. Základ hnacího ústrojí tvoří zážehový motor TSI, který pracuje s proměnným časováním sacích ventilů dle tzv. Millerova cyklu. Kromě stlačeného zemního plynu je tedy schopen spalovat i benzín. Zásluhou provozu na CNG však produkuje až o čtvrtinu méně emisí oxidu uhličitého a až o tři čtvrtiny méně emisí oxidů dusíku. Navíc nevznikají téměř žádné pevné částice, což mimo jiné znamená, že se motory G-TEC obejdou bez filtru pevných částic. Do budoucna se navíc počítá s využitím biometanu, který tyto motory mohou spalovat bez jakýchkoliv úprav již dnes. To s sebou přinese další významný pokles emisí a za určitých okolností tak bude možné jezdit s vozy ŠKODA ve verzích G-TEC CO2 neutrálně.
Není divu, že poptávka zákazníků po těchto vozech stoupá – a to nejen mezi firemními klienty. U nejprodávanějšího modelu OCTAVIA se podíl motorizací G-TEC na celkových prodejích každoročně pohybuje kolem 5 %. Letos by se, i díky právě uváděnému provedení, měla tato hodnota ještě zvýšit.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?