Ten, kdo chce vyhrát na Dakaru, musí sedět ve voze jedné ze značek Peugeot, Mini a nebo Toyota. Právě tato auta udávají tempo v posledních letech. Přitom se všechny tři vozy dost zásadně liší.
Souboj mezi továrními týmy Peugeot, Mini a Toyota je také soubojem různých koncepcí závodních vozů. Všechny tři značky postavily svá auta na rámové konstrukci, na které je karoserie z uhlíkových vláken a kevlaru. Tím však podobnosti těchto tří aut končí.
Mini a Toyota sází na pohon všech kol. Z toho vychází další vlastnosti vozu - například maximální propružení (250 milimetrů) nebo velikost kol (16 palců). Zatímco v německu vyvinutý speciál Mini pohání turbodieselový motor, v Jižní Africe vyvinutá Toyota má pod kapotou motor atmosferický spalující benzín.
Z toho vyplývá rozdílná minimální provozní hmotnost (to znamená bez pohonných hmot, které na Dakaru dosahují 80 kilogramů). Díky tomu by mělo dojít k vyrovnání většího točivého momentu turbomotorů a také vyšší ztráty výkonu atmosferické jednotky ve vysokých nadmořských výškách. Minimálně zkraje etapy má Toyota vždy nevýhodu ve vyšší váze, protože musí vést více benzínu.
Peugeot používá turbodiesel V6, který se pohonnému ústrojí Mini hodně podobá. Oba motory mají objem 2 933 cm3 a jsou tlakovány dvěma turbodmychadly. Protože však Peugeot nemá čtyřkolku (poháněná jsou pouze zadní kola), vází jejich speciály o 700 kilogramů méně než Mini. Také propružení je výrazně vyšší (460 milimetrů). Autu také pomáhají ohromná kola, která mají průměr 95 centimetrů!
Teoreticky musí mít buggy větší šanci na vítězství - alespoň v Africe, kde se valnou většinu času jelo na poušti v offroad podmínkách. V Jižní Americe, kde se jezdí od roku 2009, se převážně jezdí na pistách. V roce 2016 jsou jen dvě pouštní etapy. Teoreticky by tak měly mít výhodu čtyřkolky. Ve prospěch buggy však hovoří vyšší maximální rychlost, kterou mohli jezdci Peugeotu plně uplatnit například při přejezdech solných plání.
Peugeot je prvním týmem v historii, který nasadil koncept buggy na Rally Dakar. Zajímavé je, že X-Raid už delší dobu testuje schopnosti buggy - vloni i letos nasadil do soutěže jeden speciál. Guerlain Chicherit jezdí se šasi, které vyvinul X-Raid, pohání jej benzínový motor.
Mini All4 Racing Toyota Hilux Peugeot 2008 DKR16 Motor turbodiesel atmosferický turbodiesel Umístění motoru vpředu vpředu vzadu Válce V6 V8 V6 Zdvihový objem (cm3) 2 933 4 969 2 933 Výkon (koně) 320 387 350 Karoserie SUV Pick-up Buggy Pohon 4x4 4x4 zadní náprava Propružení (v mm) 250 250 460 Minimální hmotnost (v kg) 1 953,0 1 877,5 1280,0Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.
Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.
Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.
Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.
Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?