Audi Q8 snoubí to nejlepší z obou světů – eleganci čtyřdveřového luxusního kupé a praktičnost SUV. Ideální partner pro podnikání i volný čas se vyznačuje velkoryse dimenzovaným interiérem s variabilním zavazadlovým prostorem, nejmodernějšími technologiemi pro ovládání i podvozek a inteligentními asistenčními systémy. Velké SUV ve stylu kupé nyní osloví ještě širší okruh zákazníků díky dvěma novým motorům.
V novém modelu Audi Q8 55 TFSI* pracuje zážehový šestiválec se zdvihovým objemem tři litry a přímým vstřikováním benzinu. Jeho nejvyšší výkon je 250 kW (340 k) a maximální točivý moment 500 N.m poskytuje v širokém rozsahu otáček, od 1370 do 4500 min-1. Turbodmychadlem přeplňovaný zážehový motor umožňuje modelu Audi Q8 zrychlení z nuly na 100 km/h za 5,9 sekundy. Nejvyšší rychlost je elektronicky omezena na 250 km/h.
U druhého nového agregátu se jedná o další verzi třílitrového turbodieselu, která nabízí nejvyšší výkon 170 kW (231 k) a maximální točivý moment 500 N.m, dostupný od 1750 do 3250 min-1. Audi Q8 45 TDI* zrychlí z klidu na 100 km/h za 7,1 sekundy a v akceleraci může pokračovat až do dosažení nejvyšší rychlosti 233 km/h.
Všechny motory v modelu Audi Q8 spolupracují s částečně hybridním systémem, který může snížit spotřebu paliva v praktickém provozu až o 0,7 litru na 100 kilometrů. Jeho nejdůležitějšími „stavebními kameny“ jsou lithium-iontový akumulátor a rozvodovým řemenem poháněné zařízení BAS (Belt Alternator Starter), které plní funkce generátoru i spouštěče a zajišťuje napájení 48V hlavní elektrické sítě tohoto SUV ve stylu kupé. BAS umožňuje při zpomalování rekuperaci kinetické energie o výkonu až 12 kW pro nabíjení akumulátoru. V rozsahu rychlostí od 55 do 160 km/h může Q8 jet setrvačností s vypnutým motorem po dobu až 40 sekund, pokud řidič uvolní pedál plynu. BAS poté zajistí rychlé a mimořádně komfortní spuštění šestiválce. Funkce start-stop se může aktivovat již při rychlosti 22 km/h.
I u nových motorů zajišťuje přenos hnací síly osmistupňová převodovka tiptronic ve spojení s trvalým pohonem všech kol quattro. Obě verze modelu Q8 jezdí sériově na 19“ kolech s pneumatikami rozměru 265/55. Součástí sériové výbavy je rovněž podvozek s adaptivními tlumiči, systém řízení jízdní dynamiky Audi drive select, vrcholný informační a zábavní systém MMI Navigation plus a digitální panel přístrojů Audi virtual cockpit. Ovládání probíhá prostřednictvím dvou dotykových displejů s haptickou a akustickou odezvou. Audi Q8 55 TFSI stojí v České republice 1 980 900,- Kč, cena modelu Q8 45 TDI byla stanovena na 1 858 900,- Kč.
Hodnoty spotřeby paliva výše uvedených modelů:(Hodnoty spotřeby paliva a emisí CO2 se liší v závislosti na zvolené výbavě)
Audi Q8 55 TFSI:Kombinovaná spotřeba paliva v l/100 km: 9,1 – 8,9;kombinované emise CO2 v g/km: 207 – 202
Audi Q8 45 TDI:Kombinovaná spotřeba paliva v l/100 km: 6,7 – 6,4;kombinované emise CO2 v g/km: 176 – 169
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?