Hlavní město Praha aktuálně disponuje nejmladší nabídkou ojetých automobilů (v průměru 7,2 roku) a drží prvenství i v nejnižším průměrném počtu najetých kilometrů, který činí 128 454. Současně jsou zde nabízené automobily také nejdražší. Trend zánovních automobilů se postupně přesouvá i do dalších krajů. Nejen s těmito daty přišlo AAA AUTO, které kontinuálně monitoruje trh ojetých automobilů po celé střední Evropě.
S velkým náskokem od zbytku krajů nabízí aktuálně nejmladší vozy aktuálně Hlavní město Praha, a to s průměrem 7,2 roku. Následuje Středočeský (9,1 let) a Moravskoslezský kraj (10 let). Opačný konec žebříčku uzavírají kraje Vysočina (11,1 let), Jihočeský (11,2 let) a Ústecký (11,7 let). Rozlohou menší a hustotou méně zabydlené kraje však stále více přebírají trend velkých měst a omlazují svou nabídku. Statistiku zánovních vozů potvrzuje i Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva AURES Holdings, kam patří kromě AAA AUTO i značka Mototechna specializující se na prodej zánovních vozů: “Nejen nabídka zánovních automobilů je na vzestupu.“
Češi jsou národem chatařů a milovníků dovolené. Není tak překvapením, že nejčastější karoserií u aktuálně inzerovaných ojetých vozů ve všech krajích České republiky je kombi. Bez výjimky všude ovládly kombíky první místa jednotlivých krajů v rámci současné nabídky. Stejně tak si druhou pozici drží vozy s karoserií hatchback, které jsou rovněž ve všech jednotlivých krajích druhou oblíbenou volbou. Ten má zastoupení především ve vozech Škoda Octavia, která disponuje mnohdy větším objemem zavazadlového prostoru než leckterý kombík. Třetí nejpopulárnější variantou jsou stále dostupnější vozy SUV. Ty ovládly 12 ze 14 krajů. Výjimkou jsou pouze kraje Pardubický a Ústecký, kde třetí příčku „vybojovaly“ vozy MPV.
S velkým náskokem co do počtu nájezdu inzerovaných vozů vládne této statistice Praha. Zde nejčastější nájezd činí 128 454. Druhé místo zaujímají shodně kraje Středočeský a Moravskoslezský se 152 tisíci, čtvrté místo náleží Zlínskému kraji (162 000). Na opačném konci jsou kraje Liberecký (169 837), Ústecký (170 750) a Vysočina (171 000).
Praha drží prvenství i v nejméně populární disciplíně, kterou je částka, za kterou jsou vozy v ČR aktuálně inzerovány. Nejčastější průměrnou cenou je v hlavním městě 195 000 Kč. Následuje Středočeský kraj, kde za ojetý vůz dají kupující nejčastěji 139 000 Kč a v závěsu kraj Zlínský. Tam částka činí 124 900 Kč. „Cenová hladina inzerovaných vozů zejména v Praze je oproti zbytku České republiky pochopitelně znatelně vyšší, a to i kvůli vyšší výbavě v automobilech.
Obyvatelé především větších aglomerací mají tomu odpovídající a náročnější požadavky na současnou nabídku ojetých vozů,“ vysvětluje Karolína Topolová. Nejlevnější nabídku automobilů najdete v Ústeckém kraji, a to v hodnotě 82 000 Kč. Je to často dáno i tím, že automobily mnohdy slouží jen k popojíždění do práce, kdy stačí menší automobil. O něco více si připlatíte v Jihočeském a Libereckém kraji (95 000 Kč). Do stotisícové hranice se ještě vměstnaly kraje Vysočina (99 000) a Královéhradecký (99 985 Kč).
V jedenáctém měsíci roku 2018 bylo na trhu ojetin nabízeno 122 961 automobilů. Cena se v listopadu na českém trhu pohybovala nejčastěji okolo 139 000 Kč. Stáří inzerovaných vozů kleslo oproti říjnu na 9,5 roku a vozy v nabídce měly nejčastěji najeto 151 000 km, což je rovněž pokles, a to o 3 500 km. V žebříčku popularity jednotlivých modelů se na desátou příčku probojoval Volkswagen Touran, který vystřídal BMW 5. Na 1. – 9. pozici ke změně nedošlo.
Když jsem před pár měsíci vybíral auto, které vezmu na dovolenou do italských Alp, tak jsem zvažoval více kandidátů, ale nakonec padla volba na tento Superb. Po cca 1500 km v jednom týdnu se ukázalo, že šlo o vynikající volbu. Proč zrovna jsem si vybral tento model a kolik zvládne tento úsporný fešák ujet kilometrů na jedno natankování?
Cestování vlastním autem po Evropě má své kouzlo, ať už je to svoboda, flexibilita nebo možnost vzít s sebou bez obav i větší zavazadla. Ale co když se za hranicemi něco pokazí? Správné pojištění vám zajistí klidnou dovolenou i v nečekaných situacích. Pojďme si projít, na co byste se měli připravit, než se vydáte na silnici za hranice.
Mercedes-Benz oznámil prudký propad zisku za druhé čtvrtletí letošního roku. Automobilka přiznává, že hlavními důvody jsou dodatečná cla v USA a oslabující prodej v Číně. Kvůli tomu německý výrobce luxusních aut přehodnocuje svůj výhled tržeb na celý rok a očekává jejich výrazný pokles. Informují o tom agentury AFP a Reuters.
S bezpečností dětí na cestách není radno experimentovat. Autosedačka je jedním z nejdůležitějších vybavení pro rodiče a výběr té pravé ovlivní ochranu vašich nejmenších během jízdy. Mezi mnoha značkami, které jsou na trhu autosedaček k mání, vynikají tři z nich – RÖMER, CYBEX a RECARO. Proč jsou mezi rodiči i odborníky v oblasti bezpečnosti tak oblíbené? Čtěte dál!
Elektrifikace postupuje a do měst se kromě velkých SUV začínají tlačit i elektromobily výrazně kompaktnějších rozměrů. Hyundai Inster je jedním z nich – čistě elektrický prcek, který vsází na originální design, užitečnou výbavu a kompaktní rozměry usnadňující městské jízdy. Dokáže však obstát i mimo městské prostředí? A jaká je jeho reálná konkurenceschopnost při ceně, která v našem případě přesáhla hranici 800 tisíc korun?
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?