Desátá generace Hondy Civic je oproti předchůdci v mnoha ohledech revoluční. UFO vzhled karosérie i interiéru je pryč, praktická zadní sedadla Magic Seat také a pod kapotou jsou zatím jen přeplňované motory. Mírný šok pak způsobí pohled do ceníku pětidveřového hatchbacku.
Honda Civic desáté generace bude na náš trh oficiálně uvedena v březnu a stane se první ze dvou zásadních evropských novinek japonského výrobce aktuálních dvanácti měsíců. Na rozdíl od SUV CR-V si k Civicu, zatím jen s pětidveřovou karosérií (dojít má i na sedan), můžeme již přiřadit také ceny a fragmenty výbavy. Nepřišel s nimi importér, ale společnost Auto Jarov, jeden z dealerů značky, u nějž si bude vůz možné exkluzivně prohlédnout na konci ledna. Pokud se vám nechce čekat, můžete zkusit například naše první dojmy z loňského pařížského autosalonu.
Zpět ale k pětidveřovému hatchbacku, který bude minimálně do podzimu v nabídce výhradně s přeplňovanými zážehovými motory. Základem je litrový tříválec VTEC Turbo o výkonu 95 kW (129 k) s točivým momentem 200 Nm, výše stojí čtyřválcová patnáctistovka VTEC Turbo o výkonu 134 kW (182 k) s točivým momentem 240 Nm. V obou případech jsou poháněná přední kola, a to přes šestistupňovou manuální nebo bezestupňovou automatickou převodovku (snižující točivý moment o 20 Nm). Ta však znamená příplatek 35 000 korun.
Kompletní soupis výbavy Civicu zatím neznáme, musíme si tedy vystačit s fragmenty. Základem je linie S, obsahující šest airbagů, soubor asistentů Honda Sensing (adaptivní tempomat, varování před čelní srážkou, systém pro zmírnění následků nehody, udržování v jízdním pruhu, rozpoznávání dopravních značek, inteligentní omezovač rychlosti), elektrické ovládání oken, LCD přístrojový panel nebo čtyři reproduktory (ovšem bez rádia). Stupeň Comfort přidává vyhřívaná sedadla, automatickou klimatizaci, rádio s osmi reproduktory nebo 16palcová litá kola.
Elegance dostává parkovací kameru a senzory, multimediální systém Honda Connect se sedmipalcovou obrazovkou, navigací, Apple CarPlay a Android Auto, dvouzónovou automatickou klimatizaci, zatmavená zadní okna, mlhovky a 17palcová kola. Executive má navíc hlídání mrtvého úhlu, sledování dopravy za vozidlem při couvání, prémiové audio, bezklíčkový vstup, panoramatické střešní okno, adaptivní tlumiče nebo LED světla. Pořád se přitom bavíme o výbavových stupních, mající pod kapotou litrový tříválec, jehož cena se tak pohybuje mezi 469 900 až 639 900 korunami bez příplatků. Pro srovnání se podívejte například na ceník omlazené Octavie.
Ceník - Honda Civic
S Comfort Elegance Executive Sport Sport plus Prestige 1.0 VTEC Turbo (95 kW) 469 900 Kč 509 900 Kč 569 900 Kč 639 900 Kč ---------- ---------- ---------- 1.0 VTEC Turbo CVT (95 kW) 504 900 Kč 544 900 Kč 604 900 Kč 674 900 Kč ---------- ---------- ---------- 1.5 VTEC Turbo (134 kW) ---------- ---------- ---------- ---------- 639 900 Kč 689 900 Kč 719 900 Kč 1.5 VTEC Turbo CVT (134 kW) ---------- ---------- ---------- ---------- 674 900 Kč 724 900 Kč 754 900 KčPřeplňovaná patnáctistovka je k dispozici ve třech stupních, navazující na linii Elegance. Sport má navíc vnější optický bodykit a full-LED světla, Sport plus hlídání mrtvého úhlu, sledování dopravy za vozidlem při couvání, prémiové audio, bezklíčkový vstup, panoramatické střešní okno nebo adaptivní tlumiče. Nejvýše postavený Civic Prestige má chromovanou masku chladiče, kožené čalounění, vyhřívaná zadní sedadla a bezdrátové nabíjení chytrých telefonů. Zájemci o čtyřválec pak v základu zaplatí částku mezi 639 900 až 719 900 korunami.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?