Ford Ka+ jsme téměř do posledního šroubku rozebrali již v polovině týdne, kdy tuzemské zastoupení také oznámilo základní cenu vozu. Nyní si k necelým 290 tisícům můžeme přiřadit také kompletní ceník. Co tedy za poměrně vysokou cenu malý modrý ovál nabízí?
Jak už bylo řečeno při představení vozu, český trh nedostane slabší verzi zážehové dvanáctistovky s přímým vstřikováním paliva. 70 koní tak zůstane dostupných třeba v Německu, na Slovensku ale například nebude Ka+ dostupné vůbec. U nás tedy modrý ovál zvolil „zlatou střední cestu.“ Ta znamená tutéž dvanáctistovku, akorát naladěnou na 85 koní. Přední kola pohání pětistupňový manuál, stačící na akceleraci z 0 na 100 km/h za 13,3 sekundy, maximální rychlost 169 km/h a spotřebu 5,0 l/100 km. Jednou z věcí, kterou se Ford u Ka+ chlubí, je vnitřní prostor. Při délce 3929 milimetrů a rozvoru náprav 2489 milimetrů totiž auto nabízí 869 milimetrů pro nohy zadních cestujících a 960 milimetrů mezi sedákem a střechou. Kufr má 270 až 849 litrů.
Jediná dostupná výbava si říká celkem příznačně Ultimate a zahrnuje šest airbagů, asistent rozjezdu do kopce, Isofix pro vnější zadní sedadla, centrální zamykání s dálkovým ovládáním, elektricky ovládaná zrcátka, přední elektrická okna, manuální klimatizaci, rádio SYNC se čtyřmi reproduktory, 4,2palcovým barevným displejem, MP3 přehrávačem a nouzovým voláním, multifunkční volant, funkci MyKey, podélně stavitelná přední sedadla, výškově stavitelné sedadlo řidiče, chromovanou masku chladiče, mlhovky s denním svícením nebo 15palcová ocelová kola s okrasnými kryty. To vše za 288 990 korun.
Příplatkům dominují pakety – Winter za 11 100 korun obsahuje vyhřívaná přední sedadla a loketní opěrku pro řidiče, Comfort za 9 900 korun má tempomat a kožený volant a konečně City za 11 800 korun obsahuje zadní parkovací senzory, zadní elektrická okna a vyhřívaná a elektricky sklopná zrcátka. Některé položky lze zakoupit i jednotlivě, automatická klimatizace tak vyjde na 10 000 korun, zadní parkovací senzory na 7 900 korun, 15palcová litá kola na 10 000 korun, metalíza (černá Tuxedo, modrá Deep Impact, stříbrná Ingot, šedá Smoke) na 10 500 korun a perleťový lak (červená Ruby, oranžová Sparkling) na 15 800 korun. Nemetalická žlutá Bright je bez příplatku, nemetalická bílá Oxford stojí 4 200 korun. Více najdete v kompletním českém ceníku.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?