V kategorii těch nejmenších vozidel Suzuki tradičně boduje se Swiftem, o něco menšího úspěchu se pak dočkala dvojice Alto a Splash, prodávaná ještě do měsíců nedávno minulých. Tuto dvojici nahradil začátkem minulého roku v Indii vyráběný pětidveřový hatchback Celerio, který se aktuálně dostává také na náš trh.
Pokud se například Splash dal označit za designově minimálně zajímavé auto, o 3600 mm dlouhém, 1600 mm širokém a 1540 mm vysokém Celeriu se to úplně říci nedá. Je na něm zkrátka vidět snaha globálně se zalíbit vícero kulturám, což většinou nedělá dobrotu. Své o tom ví třeba Ford.
Velice strohá a jednoduchá je palubní deska, její ergonomie je ale v rámci třídy výrazně nadprůměrná. Na středové konzoli nečekejte žádný moderní displej multimediálního systému, tady se jede pěkně postaru s rádiem. Také přístrojový štít je přehledně jednoduchý. Jeho dominantou je rychloměr, po stranách najdeme otáčkoměr a displej palubního počítače. Kde však Suzuki výrazně zaostává za konkurencí, to je provedení výplní dveří. Použité materiály působí lacině a ani samotný zvuk zavírání není kdovíjaký.
Na opačné straně spektra spokojenosti bude prostor pro zadní cestující nebo zavazadla. Díky vyšší stavbě karosérie i rozvoru 2425 mm je v zadní části, na městské přibližovadlo, místa opravdu dostatek. Kufr pojme v základním uspořádání 254 litrů, po sklopení sedadel sice vznikne nepraktický schod, ale maximálních 1053 litrů tento nedostatek rychle vyváží.
Pod kapotou je jedinou volbou zážehový litrový tříválec s manuální pětistupňovou převodovkou o výkonu 68 koní při 6000 ot./min s točivým momentem 90 Nm při 3500 ot./min. Akcelerace z 0 na 100 km/h za 13,5 sekundy ani maximální rychlost 155 km/h nejspíše neoslní, normovaná spotřeba 4,3 l/100 km ale i tento nedostatek dokáže vynahradit.
V jediné dostupné výbavě GL/AC najdeme šest airbagů, Isofix, brzdový asistent, elektrické ovládání předních oken, dálkově ovládané centrální zamykání, manuální klimatizaci, rádio se dvěma reproduktory, CD a MP3, výškově nastavitelný volant a sedadlo řidiče, metalický lak nebo 14palcová ocelová kola s okrasnými kryty. Za toto všechno si český importér naúčtuje 238 900 korun. V porovnání s konkurencí jde o určitě zajímavý poměr ceny a výbavy, avšak neexistující možnost příplatků malé Suzuki poněkud degraduje. Záruka je standardně na tři roky nebo sto tisíc ujetých kilometrů.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?