Kia Sorento: prémiové a technologicky inovované SUV

ar2, 29. srpna 2014, 16:06 Google+

Zcela nová Kia Sorento byla před několika hodinami představena v Koreji. Jedinečnou kombinací elegantního stylu, příkladné praktičnosti a moderní technologie hodlá navázat na úspěchy svého předchůdce. Plynulejší profil, který se snižuje směrem k zádi, a výrazně tvarované plochy dodávají třetí generaci této modelové řady vyšší úroveň sofistikovanosti. Výsledkem je prémiový vzhled v kombinaci s větší nabídkou prostoru a četnými inovativními prvky výbavy.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
kia sorento

kia sorento | foto: Kia Motors

Sdílejte článek

Designéři nazvali svou inspiraci pro tvarové řešení třetí generace modelu Kia Sorento „Streetwolf“. Přestože mají změny designu evoluční charakter, mírně mění i charakter nového Sorenta, a to důrazem na profil s ladnými křivkami. Nový model je díky výslednému vzhledu výraznější.

Do přídě jsou integrovány podlouhlé světlomety protažené do stran, markantnější mlhové světlomety a větší, vzpřímenější maska chladiče ve stylu „tygřího nosu“ s osobitou trojrozměrně tvarovanou mřížkou, která byla poprvé představena na konceptu Kia Cross GT v roce 2013.

Profil nového modelu si zachovává charakteristickou dlouhou kapotu modelu Sorento a typický široký D sloupek, zatímco nižší linie střechy, vyšší spodní hrana bočních oken a tvar, který se směrem dozadu snižuje, propůjčují vozu dramatičtější, svalnatější postoj.

Záď vozu je silnější s výrazně tvarovaným rámečkem pro umístění registrační značky. Toto řešení bylo umožněno zavedením nové technologie laserového svařování do výroby (poprvé u modelu Kia), po němž zůstávají neviditelné linie svarů. Sorento se díky tomu obejde bez tradiční ozdobné lišty na zadním výklopném víku, která zakrývá jinak viditelný spoj.

Na elegantnějším vzhledu nového Sorenta se podílí také prodloužení karoserie (+95 mm na 4 780 mm)**, nižší výška (minus 15 mm na 1 685 mm) a větší šířka (+5 mm na 1 890 mm). Vnější design nového vozu vznikl pod vedením korejského designérského studia Kia v Namyangu, ale výrazně se na něm podílela také designérská studia Kia v německém Frankfurtu a v kalifornském Irvine.

„Moderní a široký“ vnitřní design

Jedny z nejdůležitějších vylepšení se nacházejí v interiéru zcela nového modelu Sorento. Design interiéru byl svěřen evropskému designérskému týmu Kia se sídlem ve Frankfurtu. Designéři Kia vytvořili sofistikovanější, luxusnější interiér s výrazně vyšší kvalitou materiálů.

Vnitřní design klade důraz na moderní styl a velkou šířku. Výsledkem je interiér s vyváženým horizontálním uspořádáním a vzhledem. Zaměření na šířku se odráží v širší přístrojové desce s ozdobným obložením, jejíž tvary plynule přecházejí do výplní dveří. Vyšší podíl na dotek měkkých materiálů a kůže vytváří v interiéru moderní luxusní prostředí a propůjčuje novému Sorentu atmosféru skutečně prémiového vozidla.

Mezi nejosobitější prvky vnitřního designu patří uživatelské rozhraní, inspirované švýcarskými hodinkami, které zahrnuje nejnovější technologie HMI (Human-Machine Interface) značky Kia. Ovládací panel je ohraničen novým rámečkem se stříbrnou povrchovou úpravou.

Ladné křivky přístrojové desky byly inspirovány „flexibilním objemem lidského těla“ a stoupají k místu, kde je uložen panel se sdruženými přístroji. Plynulá křivka ve dveřích, která vede od reproduktorů audiosystému až k madlům dveří ve stylu SUV, rovněž propůjčuje interiéru prémiový vzhled.

Zákazníci v Evropě a na všeobecných trzích*** budou moci objednávat interiér v jednobarevném (černá Saturn) nebo dvoubarevném (černá Saturn + Stone) provedení s čalouněním tkaninou či kůží. Na přání budou navíc nabízena kožená čalounění v odstínech hnědá nebo světle šedá.

Komfort, praktičnost a nové technologie

Větší vnější rozměry a prodloužený rozvor (+80 mm na 2 780 mm) umožnily vytvořit v porovnání s předchozí generací větší prostor v interiéru nového vozu.

Přestože je nové Sorento o 15 mm nižší, přemístěním sedáků se podařilo zvětšit prostor pro hlavu cestujících ve všech třech řadách, a současně je k dispozici také větší prostor pro nohy. Zavazadlový prostor je rovněž větší, s větší délkou v úrovni podlahy (+87 mm). Objem zavazadlového prostoru se sklopenou třetí řadou sedadel se zvětšil o 17,5 %, z 515 na 605 litrů (podle metodiky VDA). Nové Sorento je vybaveno také novým úložným prostorem pod podlahou zavazadlového prostoru.

Nové Sorento, dodávané v pětimístné nebo sedmimístné verzi, je vybaveno druhou řadou sedadel, která je dělená a sklopná v poměru 40/20/40. Výsledkem je ještě větší praktičnost, k níž přispívá také vyšší umístění sklopné středové loketní opěrky. Druhá řada sedadel sedmimístné verze je vybavena mechanismem „dálkového sklápění“, který se ovládá dvěma páčkami v boční stěně zavazadlového prostoru.

Nové Sorento přináší několik nových vyspělých palubních systémů, které zvyšují praktičnost, komfort, ale také spokojenost zákazníků. V závislosti na trhu patří mezi nově nabízené prvky výbavy prostorový kamerový systém AVM (Around-View Monitor) se čtyřmi kamerami, které pomáhají řidiči při manévrování s vozidlem, zejména ale při parkování v omezených prostorách, a také chytré elektrické ovládání zadního výklopného víka. Tento systém, je-li aktivován, automaticky otevře víko zavazadlového prostoru, jakmile v blízkosti zavazadlového prostoru detekuje klíč od vozu. Majitelé díky tomu mohou snadno naložit nákupní tašky nebo těžké předměty do kufru vozu.

Vyšší úroveň kultivovanosti

Inženýři Kia se při vývoji nového Sorenta soustředili na vyztužení skeletu karoserie a snížení hlučnosti a vibrací s cílem zvýšit úroveň kultivovanosti a vytvořit mimořádně tiché prostředí pro cestování, které je stejně sofistikované jako design nového modelu.

Zvýšená torzní tuhost nového skeletu karoserie (až o 14 % v porovnání s předchozím modelem) je vynikajícím základem pro vylepšení kultivovanosti a bezpečnosti.

Mezi opatření proti hluku a vibracím v novém Sorentu patří použití nového zvukově izolačního materiálu pro tunel převodovky, o 29 % větší tloušťka zvukově izolační vrstvy v přístrojové desce (0,9 mm místo 0,7 mm), větší lůžka uložení motoru a převodovky, která ještě víc omezují přenos vibrací z poháněcího ústrojí, a u vznětových modelů nový kryt filtru pevných částic DPF, plus akustický štít integrovaný do krytu řetězového rozvodu motoru. Hlučnost v interiéru je snížena o 3 až 6 procent, v závislosti na jízdních podmínkách.

Vylepšené poháněcí ústrojí, jízdní komfort a ovladatelnost

Inženýři Kia v reakci na rostoucí očekávání zákazníků vylepšili v novém modelu Sorento každý aspekt ovlivňující cestování a pocity za jízdy, a to se zvláštním zaměřením na motory, řízení a podvozek.

V závislosti na požadavcích jednotlivých zemí bude pro nové Sorento* k dispozici pět motorů s výkonem od 172 k do 270 k. Mezi ně patří zážehová jednotka 2.4 GDI s přímým vstřikováním benzinu, motory 2,4 litru a 3,3 litru s vícebodovým vstřikováním MPI a velmi oblíbené, dále přepracované a vylepšené turbodiesely „R“ 2,0 a 2,2 litru.

Tým podvozkových inženýrů Kia se při vývoji nového Sorenta zaměřil především na vylepšení jízdního komfortu, jízdní stability ve vysokých rychlostech a ovladatelnosti. Také v této oblasti bylo dosažené velkého pokroku a změny korespondují se zlepšením v oblasti kvality interiéru a odhlučnění.

Plně nezávislé zavěšení kol přebírá základní uspořádání od předchozího modelu (vpředu vzpěry McPherson, vzadu víceprvkové zavěšení Kia), které však bylo v mnoha ohledech vylepšeno. Pomocný rám vzadu má větší lůžka, která ho lépe izolují od interiéru, a větší tlumiče jsou nyní umístěny svisle za osou nápravy, což zlepšuje kontrolu pohybů karoserie.

Tyto změny, společně s delším rozvorem, znamenají komfortnější odpružení s progresivnějšími reakcemi na nerovnosti vozovky. Nové Sorento díky tomu poskytuje mimořádný komfort při cestování na větší vzdálenosti, stejně jako při jízdě v terénu.

V konstrukci přední nápravy je zcela novým prvkem elektrický posilovač řízení R-MDPS, dodávaný – v závislosti na zemi – standardně nebo na přání, integrován přímo do převodky řízení – místo uložení na sloupku řízení jako u předchozího modelu. Toto řešení poskytuje větší citlivost a rychlejší reakce řízení. Nové Sorento se díky tomu zařadí ve svém segmentu mezi vozidla s vyšší mírou agility a sportovních vlastností, bez kompromisů v oblasti jízdního komfortu, který zákazníci očekávají od luxusního SUV.

Lepší pasivní a aktivní bezpečnost

Skelet karoserie nového Sorenta má výrazně vyšší tuhost, z velké části díky širšímu využití ultravysokopevnostní oceli. U předchozí generace byl podíl ultravysokopevnostní oceli 24,4 procenta, zatímco ve skeletu karoserie nového modelu vzrostl tento podíl na 52,7 procenta. Základní struktura karoserie je tak v případě nárazu odolnější a další výhodou je vyšší torzní tuhost. Odolnější ocel vyztužuje podběhy kol, rám víka zavazadlového prostoru a oblast u zadních kol.

U nového Sorenta nalézá také uplatnění více než dvojnásobné množství extrémně odolné oceli tvářené za tepla (včetně jejího tvrzení), než u předchůdce (10,1 procenta místo 4,1 procenta). Tento materiál výrazně přispívá k tuhosti sloupků A a B.

Zákazníci si budou moci pro nové Sorento vybrat (v závislosti na trhu) různé systémy aktivní bezpečnosti. Mezi nabízené systémy patří adaptivní tempomat ASCC (Adaptive Smart Cruise Control); systém varování při opuštění  jízdního pruhu LDWS (Lane Departure Warning System), který zvukovým signálem upozorní řidiče, že vůz opouští jízdní pruh bez zapnutých ukazatelů směru; upozorňování na riziko čelní kolize FCW (Front Collision Warning); sledování slepého úhlu BSD (Blind-Spot Detection); asistent pro změnu jízdního pruhu LCA (Lane Change Assist); upozorňování na křižující vozidla vzadu RCTA (Rear Cross-Traffic Alert), které varuje před vozidly, přijíždějícími ze stran k zádi Sorenta na parkovištích; a ukazatel rychlostních limitů SLIF (Speed Limit Information Function), který zobrazuje omezení rychlosti na panelu sdružených přístrojů na základě dopravních značek, detekovaných kamerou.

Evropská premiéra na Pařížském autosalonu

Zcela nová Kia Sorento bude po svém představení v Koreji vystavena v evropské premiéře ve čtvrtek 2. října na Pařížském autosalonu 2014. Na český trh se nová Kia Sorento začne dodávat v prvním kvartálu příštího roku.

 

Vytisknout

Diskuze: Kia Sorento: prémiové a technologicky inovované SUV

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Ilustrační fotografie

První města začínají využívat ekonomičtější řešení posypu silnic

Škoda Vision 7S

Další rána pro Škodu? Do hry vstupuje indická vláda

Ilustrační foto

Evropská komise počítá v tisících Kč, výrobci v desítkách tisíc, Česko Euro 7 zatím nepodpoří

Ilustrační foto

Havarijní pojištění znevýhodňuje elektromobily. Kdo může očekávat bonusy a jaké?

Prosklená budova ředitelství automobilky Renault v Boulogne-Billancourt

Renault interní duel s Nissanem podle Japonců prohrál

Lada Vesta Sport

Ladu trápí problém, zákazníkům nepomůže ani příplatek

Toyota RAV4 PHEV

Expert Toyoty: Elektromobily svět nespasí, klíčem je lithium

Lexus UX 300e

TEST: Lexus UX300e – prémiový crossover na baterky připomínající malý tank

Elon Musk během rozhovoru pro Axios

Elon Musk předpověděl, kdo asi bude největším konkurentem Tesly

Rolls-Royce Cullinan

Český dealer Rolls-Royce prozradil čísla

Ilustrační foto

Jak správně zahřát v zimě auto? Většina lidí to dělá stále špatně, nepatříte k nim?

Toyota Mirai

Německo s Norskem vybudují potrubí na přepravu vodíku

Toyota Yaris GR

Toyota znovu nejvyhledávanější automobilovou značkou

První snímky nového Volva XC90 - vše pro nízký odpor vzduchu

Netýká se vás to také? Volvo svolává 107 000 aut

Hyundai

Nejprodávanější nové auto na Slovensku? Po letech zásadní změna

reklama

Doporučujeme

Audi

Nové modely Audi ultra – mimořádně úsporná jízda

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Další rána pro Škodu? Do hry vstupuje indická vláda

  2. Expert Toyoty: Elektromobily svět nespasí, klíčem je lithium

  3. Ladu trápí problém, zákazníkům nepomůže ani příplatek

  4. Renault interní duel s Nissanem podle Japonců prohrál

  5. Evropská komise počítá v tisících Kč, výrobci v desítkách tisíc, Česko Euro 7 zatím nepodpoří

  6. Havarijní pojištění znevýhodňuje elektromobily. Kdo může očekávat bonusy a jaké?

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud