Audi patří mezi průkopníky turbodieselů s přímým vstřikováním nafty v osobních vozech a nepřekvapí tedy, že motory TDI dosahují působivých výkonových parametrů při obdivuhodně nízké spotřebě paliva.
S motory TFSI se značce Audi podařil podobný průlom v oblasti zážehových motorů díky kombinaci přeplňování a přímého vstřikování benzinu. Přestože se již základní konstrukce motorů Audi vyznačuje vrozenou hospodárností, zavádí Audi postupně do výroby celou řadu technických inovací, jejichž cílem je další snížení spotřeby paliva, a tím i množství vypouštěných emisí. Jednou z nich je systém Start-Stop.
Vůz Audi vybavený systémem Start-Stop může neinformovaného řidiče napoprvé zaskočit. Po zastavení vozu – například na semaforech – se totiž motor sám od sebe vypne. V tomto případě se však nejedná o výrobní vadu, takže není nutné propadat panice.
Účelem systému Start-Stop je minimalizovat spotřebu paliva v situacích, kdy spalovací motor konvenčních automobilů zůstává v činnosti, aniž by poháněl vozidlo. V praxi k takovému plýtvání palivem dochází především v hustém městském provozu s častým zastavováním a opětovným rozjížděním. Proto systém Start-Stop automaticky vypíná motor po zastavení vozidla.
Systém Start-Stop neznamená pro řidiče žádnou práci navíc, ani ztrátu komfortu nebo schopnost okamžité akcelerace z místa. Jakmile totiž řidič sešlápne spojku, aby zařadil odpovídající převodový stupeň, motor bleskurychle naskočí, takže se vůz může rozjet stejně pohotově, jako kdyby motor běžel na volnoběh po celou dobu stání. Tímto způsobem lze ušetřit v kombinovaném režimu 0,2 až 0,4 l/100 km a v městském provozu dokonce 0,3 až 0,9 litru paliva na 100 km.
Hlavním cílem konstruktérů bylo zaručit spolehlivou funkci po celou životnost vozu a zachovat vysokou úroveň komfortu, na níž jsou řidiči vozů Audi zvyklí. Z toho důvodu byl konvenční spouštěč nahrazen sofistikovaným systémem, jehož životnost měřená počtem spouštěcích cyklů je více než pětinásobná (250 000 startů u spouštěče Start-Stop vznětového motoru vs. 45 000 startů u konvenčního systému). Navíc je výkon nového spouštěče o 0,5 kW vyšší (u TDI nyní 2,2 kW), což v kombinaci s lehčím převodem zaručuje za všech okolností extrémně rychlé a komfortní spuštění motoru. Do prvního zážehu stačí maximálně jedna čtvrtina otáčky klikového hřídele, takže celý proces netrvá déle než dvě desetiny sekundy. Zastavením motoru systémem Start-Stop se nevypíná zapalování, takže veškeré komfortní a zábavní systémy vozu zůstávají po celou dobu stání v činnosti.
V porovnání s konkurenčními systémy vyniká Start-Stop od Audi větší kultivovaností vypínání a spouštění motoru, které je v praxi velmi tiché a bez nepříjemných rázů. Navíc se podařilo rozšířit oblast provozních podmínek, za nichž dochází k vypínání motoru, takže úspora paliva je v reálném provozu vyšší. Například v zimě systém pracuje od nižších teplot (od -10 °C, bez omezení v horkém počasí).
Zapnutou funkci Start-Stop signalizuje kontrolka na displeji sdružených přístrojů. Řidič má možnost systém Start-Stop kdykoli vyřadit z provozu tlačítkem na středovém tunelu vpravo od řadicí páky. Motor zhasne až po úplném zastavení vozidla, vyřazení na neutrál a uvolnění pedálu spojky. Na displeji sdruženého přístroje se objeví nápis Start-Stop a odpovídající symbol, který zmizí po opětovném spuštění motoru.
Řídicí jednotka systému Start-Stop sleduje celou řadu provozních podmínek. Základními předpoklady pro aktivní činnost systému Start-Stop jsou zavřené dveře řidiče, připnutý bezpečnostní pás řidiče, zavřená kapota motoru, zastavení z jízdy rychlostí alespoň 4 km/h bez připojeného přívěsu, uvolněný pedál spojky a řadicí páka v poloze neutrálu.
Motor se nevypíná, pokud: 1) není motor zahřátý na provozní teplotu; 2) interiér není ještě vytopený nebo ochlazený na nastavenou teplotu; 3) je příliš nízká vnější teplota; 4) je zapnuté rozmrazování čelního okna; 5) je zapnutý parkovací asistent; 6) je příliš nízké napětí akumulátoru nebo jeho teplota je příliš vysoká; 7) jsou přední kola natočena (téměř) do své krajní polohy; 8) je zařazen zpětný chod; nebo 9) vozidlo zastavilo ve svahu se sklonem větším než 10 %. V těchto případech se na displeji objeví přeškrtnutý symbol systému Start-Stop.
Vypnutý motor může obnovit svou činnost, aniž by se řidič chtěl rozjet, v následujících případech: 1) vůz se začne samovolně pohybovat; 2) teplota v interiéru se výrazně odchýlí od navolené teploty; 3) zapne se odmrazování čelního okna; 4) řidič několikrát po sobě sešlápne pedál brzdy; 5) klesne napětí akumulátoru pod kritickou hodnotu; 6) příliš se zvýší odběr elektrického proudu. Systém Start-Stop je k dispozici pro verze s manuální převodovkou. Koncem roku bude systém Start-Stop k dispozici rovněž pro modely Audi s automatickou převodovkou.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.