Ceny letních a celoročních pneumatik meziročně stouply o 13 procent. Za sadu řidiči letos v prvním čtvrtletí zaplatili v průměru 8900 korun, tedy o 1000 korun více než ve stejném období loni. S přezouváním na letní pneu ale motoristé spíše vyčkávají, zatím přezula čtvrtina, což je o pět procentních bodů méně než loni. Vyplývá to podle ČTK z údajů serveru Pneumatiky.cz a pneuservisů.
Podle ředitele Pneumatiky.cz Vojtěcha Schwangmaiera nejvíce zdražily levnější značky pneumatik v ekonomické třídě, nejméně zpravidla ty prémiové. Zdražení zaznamenalo 63 procent řidičů a 59 procent další růst cen očekává.
Prodeje gum letos poklesly téměř o 30 procent. Důvodem byly silné prodeje loni i dlouhá zima, která vedla k tomu, že lidé nakupují pneumatiky později než v minulých letech. Nejvýraznější meziroční pokles lze pozorovat u prémiových značek, kde je podle Schwangmaiera patrný posun části zákazníků k středovým značkám. Svůj podíl na tom má i ukončená výroba letních dezénů Nokian pro letošní rok. "Z tradičních značek se daří například výrobci střední třídy Kleber, který meziročně posílil svou pozici jak na poli letních pneumatik, tak i mezi těmi celoročními s loňskou novinkou Quadraxer 3," uvedl.
Přezouvání řidiči letos odkládají zejména kvůli výraznému ochlazení na přelomu března a dubna, tedy právě v době, kdy končí povinnost zimních pneumatik. "Kvůli chladnému počasí a hrozbě sněhových přeháněk lidé s přezouváním vyčkávají. Objednávkové doby na přezutí jsou proto nyní v řádu dnů," dodal ředitel vyhledávače servisů GetFix Stanislav Toman.
Zájem o přezouvání snižuje i rostoucí obliba celoročních pneumatik. Využívá je kolem osmi procent řidičů a další zhruba pětina o tom uvažuje. Zhruba čtyři procenta řidičů letos plánují dojíždět zimní pneumatiky přes léto.
V České republice musí řidiči ze zákona používat na autě zimní pneumatiky v době od 1. listopadu do 31. března, a to v případě, že je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se tak stane. Použití zimních pneumatik v některých úsecích za jakýchkoliv podmínek pak nařizuje také dopravní značení.
Vhodná doba pro přechod na letní pneumatiky je podle expertů v případě dlouhodobých teplot nad sedm stupňů. V takovém případě by zase řidiči neměli otálet s přezutím auta.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.