Automobilka Glas byla od počátků výroby automobilů známá pro své malé modely Goggomobil, v 60. letech však dostala na trh i větší stylové kupé GT a sedan 1700. V roce 1966 Glas odkoupila konkurenční automobilka BMW, která si menšího výrobce vybrala hlavně kvůli získání některých jeho inovativních technologií. Většina modelové řady Glas byla hned zrušena a zbytek se přejmenoval na BMW.
Tak vzniklo i kupé BMW 1600 GT. Původní vůz od Glasu se po převzetí firmy dočkal nového motoru původem od BMW a modrobílého loga na kapotě. Změny byly provedeny také na podvozku, BMW nahradilo pevnou zadní nápravu Glasu modernější nápravou s vlečenými rameny. Ve výrobě se však vůz udržel jen necelý rok, kdy vzniklo 1255 kusů, všechny s karosérií kupé.
Předchozí verze prodávaná ještě s logem Glas měla ale i kabrio verzi, kterou BMW zrušilo. Na požadavek amerického dealera BMW Maxe Hoffmana se ale pro novou variantu vozu začala chystat otevřená verze a také silnější verze kupé s motorem o objemu 2 litry. V italské karosérně Frua vznikly dvě karosérie kabriolet, které se u BMW nalakovaly a zkompletovaly, čímž vznikly dva prototypy BMW 1600 GT Cabrio.
Na výrobu a export do USA ale nikdy nedošlo. Jeden z vozů byl zničen při testování, druhý se však zachránil a byl předán významnému akcionáři BMW Herbertu Quandtovi. V jeho rodině se vůz, mimochodem legálně přihlášený pro provoz na silnicích, zdržel desítky let, než byl prodán soukromému sběrateli.
Po nějaké době se BMW Group Classic podařilo vůz najít a odkoupit, s cílem jeho renovace a vystavení v muzeu. V továrně v Dingolfingu, stejné kde byl vyroben, se skupince učňů vedených zkušenými trenéry, podařilo dostat BMW 1600 GT Cabrio do stejného stavu v jakém kdysi fabriku opustilo. Před pár dny byl vůz oficiálně představen veřejnosti a předán do sbírek BMW Group Classic.