Historie letiště na poloostrově Gibraltar se datuje do období druhé světové války, kdy byla původní nouzová dráha pro leteckou službu Královského námořnictva prodloužena do moře, pomocí kamene vytěženého z gibraltarské skály během budování vojenských tunelů.
Gibraltarský poloostrov je však opravdu malým územím, které je navíc velmi členité. Během výstavby letiště si tak inženýři nemohli příliš vybírat, a letiště bylo umístěno na samý okraj poloostrova, kousek od hranic se Španělskem. Tudy už však vedla hlavní silnice k jedinému hraničnímu přechodu se Španělskem.
Válečné potřeby Velké Británie však měly přednost, díky čemuž vznikla letištní dráha s křižovatkou pro motoristy směřující do Španělska. Kromě toho se však letiště na Gibraltaru honosí i pár méně slavnostními tituly. Podle pořadu Nejextrémnější letiště vysílaného na kanálu History se jedná o jedno z nejnebezpečnějších letišť v Evropě a páté nejnebezpečnější letiště na světě. Nicméně zpátky k oné křižovatce.
Tento světový unikát trvá na Gibraltaru dodnes, ačkoliv v roce 2007 byl vyprojektován 2,3 kilometrů dlouhý tunel, jehož stavba byla v následujících letech spuštěna. Díky tomu by měla být zajištěna plynulá doprava mezi Gibraltarem a Španělskem. Do současnosti však tunel nebyl otevřen, takže řidiči se musí 15x za den smířit se zdržením díky přistávajícím / odlétajícím letadlům.
Na druhou stranu můžeme řidičům v Gibraltaru možná i závidět. Vždyť co je zajímavější, čekat za závorami až projede pár vlaků, nebo sledovat jak před vámi dosedá či roluje obrovský Airbus?