Vznik hydraulického vyprošťovacího nářadí přinesl velký pokrok na poli hasičských a záchranářských prací. Do té doby totiž museli hasiči vystačit pouze s páčidly, sekerami a velkými kotoučovými pilami, jejichž použití sebou přinášelo mnoho rizik.
Při řezání totiž vznikaly jiskry, které mohly vůz zapálit, řezání bylo pomalé a vznikal při něm velký hluk, který zraněné osoby ve vozech stresoval a zhoršoval tak celou situaci. Použití páčidel a seker sebou neslo rizika v podobě narušení stability či konstrukce vozu, odpálení dalších airbagů nebo zranění posádky.
S odpovědí na tyto problémy přišel v jistý George Hurst, který se stal svědkem autonehody sériového vozu během závodů. Vyproštění zraněného jezdce trvalo toho dne záchranářům více než hodinu. V návaznosti na to byla založena společnost Hurst Tools, která se začala zabývat výrobou a distribucí nářadí pro záchranáře v USA i v Evropě.
Velký průlom nastal v roce 1972, kdy konstruktéři Tim Smith a Mike Brick přišli s hydraulickými rozpěrnými čelistmi. Ty později doplnili o hydraulický řezák a rozpěru. Pro toto nářadí se brzy vžilo označení "Jaws of life", což se dá přeložit jako čelisti života. S tímto označením přišli lidé, kteří byli pomocí tohoto nářadí zachráněni a prohlásili, že je hydraulické nářadí vysvobodilo z "Jaws of death", tedy čelistí smrti.
Oproti dříve používaným metodám je hydraulické nářadí tišší, univerzálnější, silnější a mnohem rychlejší. I díky němu se daří záchranářům pracovat rychleji, efektivněji a zachránit více životů.