Jak jezdit bezpečně? Poradíme vám!

Na dlouhých cestách je velmi důležité se pořádně protáhnout. | foto: youtube.com

Mnoho lidí sice vlastní řidičské oprávnění, ale vozem se stále bojí jezdit. Důležité je překonat svůj strach a sednout za volant. Společně si zmapujeme několik základních pravidel, které souvisí s tím, že bude i vaše konkrétní cesta bezpečná. Nejprve je třeba zohlednit technický stav vašeho vozu. Především u starších automobilů může být problémem mnoho rizikových faktorů. Před jízdou je dobré primárně:

  • Zjistit stav provozních kapalin
  • Zjistit případné technické závady
  • Zaměřit se na funkčnost veškerého osvětlení


Pokud je v tomto směru vše v pořádku, můžete bezpečně vyrazit. Pokud najdete závadu, je nutné ji odstranit. V řadě případů to zvládnete sami, za pár minut. Jsou ale i případy, kdy pomůže jenom autoservis. Ten využívá moderního zázemí, kam patří různá diagnostika, kvalitní šnekové převodovky, zvedáky a kvalifikované osoby, které pomohou s vyřešením vaší závady. A teprve poté budete moci bez obav vyrazit.

Necítíte se na silnicích dobře?

Také může nastat situace, kdy se na silnicích necítíte dobře. Tedy kdy máte z celkového silničního provozu nemalé obavy. V takovém případě je nezbytné opět získat potřebné jistoty. Jak? Poměrně jednoduše. Přihlaste se do autoškoly, a to nikoliv na celý kurz, ale na takzvané kondiční jízdy. Ty jsou ideální pro toho, kdo sice řidičský průkaz má, ale již delší dobu neřídil. Má tak jistotu, že jízdy bude absolvovat s instruktorem, který bude nejenom hledět na celkovou bezpečnost, ale který také poradí v tom, aby vaše jízda byla co možná nejjednodušší.

V autě by měl být klid

S bezpečnou jízdou souvisí také celkový klid ve voze. A to během celé cesty. Jedině tak má řidič jistotu, že se může plně soustředit na jízdu jako takovou. Pokud je něco, co může rušit nejvíce, je to určitě:

  • Nahlas puštěné rádio
  • Zvířata
  • Hlučící děti nebo spolucestující

V takovém případě je nutné dát jasně najevo, že jste rušeni a zkrátka potřebujete větší klid. Rušit vás ale může i řada dalších věcí. Třeba hluk z otevřených okének, což je především v létě velkým problémem. Nikoliv neřešitelným. V daném směru pomohou moderní okenní deflektory, které zvládnete namontovat rychle a pohodlně. Nejenom, že eliminují případný hluk, ale dokážou také zamezit často nepříjemnému prudkému foukání vzduchu do vozu. I v létě, ve voze bez klimatizace, se budete moci cítit naprosto bez problémů.

Nezapomeňte si nastudovat trasu

V rámci bezpečné jízdy pomáhá také to, když víte, kam se chystáte. Je sice pravdou, že v době GPS navigací můžeme bez problémů dojet kamkoliv. Na druhou stranu alespoň základní orientace rozhodně není na škodu. Zvláště při delších cestách, třeba do zahraničí. A jaké konkrétní máme na mysli? Vycestujte na dovolenou a sami se přesvědčíte, kolik možností je spojeno s cestou třeba do Itálie, nebo Chorvatska. Můžete vyrazit přes Německo, nebo rakouskou Vídeň. Při cestě do Chorvatska můžete zase zvažovat, zda jet přes Slovinsko, nebo ho v rámci úspor objet. I to je dobré si jasně uvědomit ještě ve chvíli, než sednete za volant a vydáte se vstříc letnímu dobrodružství.

Nepřeceňujte své síly

Na co bychom dále měli myslet? Samozřejmě také na to, že byste neměli v žádném případě přeceňovat své síly. Vždy byste měli jezdit jenom tak, jak se skutečně cítíte. S tím souvisí především rychlost. Ta by rozhodně neměla být riskantní. Na druhou stranu i velmi pomalé ježdění, které blokuje ostatní provoz, je problém. S tím vám ale mohou pomoci již zmíněné kondiční jízdy. A proč vyrazit právě nyní? Jelikož zima je za námi, což znamená jistotu již čistých a suchých silnic, které jsou přece jenom o něco bezpečnější, než pokud bychom vyrazili v zimním období, kdy hrozí například sníh, popřípadě také led a jiné nepříjemnosti.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy